Slovensko dostane zdarma 2 systémy protivzdušné obrany MANTIS: jde o jedny z nejvyspělejších, střežit mají hranice s Ukrajinou

Slovensko, které dostane německé systémy protivzdušné obrany Mantis, by jimi mohlo chránit strategické cíle poblíž hranic. Jedná se o mimořádně vyspělé zbraně.

Systém protivzdušné obrany Mantis i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Ukrajinský konflikt ukazuje, jak významné mohou být pro armády, potažmo státy, moderní prostředky ochrany proti hrozbám přicházejících ze vzduchu. Zbrojní společnosti se proto v posledních letech snaží vyvinout řadu systémů pro zajištění vícevrstvé obrany proti různým druhům zbraní. Za jeden z nejúčinnější systémů velmi krátkého dosahu, který je mimochodem vyráběn v Evropě, je považován Mantis od společnosti Rheinmetall. Dva komplety nyní zdarma získalo Slovensko z Německa, aby je mohlo umístit na hranici s Ukrajinou.

Systém Mantis může chránit třeba základnu

Mantis je komplet vyvinutý na základě švýcarského systému Skyshield, ale oproti němu je značně vylepšený. Jeho primární úlohou byla ochrana jednotek v poli, především různých základen v exponovaných oblastech. Mantis jim měl zajistit nejen blízkou ochranu proti letadlům, vrtulníkům nebo dronům, ale rovněž zabránit napadení základny raketami, případně dělostřelectvem a minomety, a všechny tyto hrozby zlikvidovat.

Do výzbroje byl zaveden v roce 2011 a sloužit měl třeba k ochraně jednotek v Afghánistánu. Jeho hlavní zbraní je revolverové dělo ráže 35 milimetrů. Kompletní systém se skládá z 6 takovýchto děl, každé je umístěné v jakési věži a může tedy pokrýt oblohu „zeširoka“. Šestice děl je schopna proti cíli chrlit speciální projektily ráže 35 milimetrů kadencí 1 000 ran za minutu, dosah děl je přitom kolem 3 kilometrů.

Speciální projektily „Mantisu“ cíl doslova provrtají

Systém obsahuje radar schopný identifikovat cíle a během 2 sekund od jeho zachycení proti němu spustit palbu, jedna dávka se obvykle skládá ze 36 projektilů. Rheinmetall vyvinul pro Mantis speciální programovatelnou munici obsahující 152 wolframových fragmentů, takže když granát z děla dorazí k cíli, měl by ho doslova provrtat.

Slovensko dostane dle dostupných informací systémy a 8 děl, každý by měl tedy disponovat jen čtveřicí věží. Ale kromě řídících radarů má dostat ještě přehledový radar s dosahem kolem 100 kilometrů. Kde přesně Slovensko systémy využije, není nyní jisté, nabízí se například nějaký hodnotný cíl nebo vojenská základna poblíž ukrajinské hranice. Mantis by měl být ve svém dosahu schopen zabránit i situaci známé třeba z Polska, na jehož území dopadla protiletadlová raketa vypálená ukrajinskou obranou proti ruské řízené střele.

Fungování obranného systému Mantis

Jak by mělo Slovensko použít systém Mantis?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články