Nevydařené návrhy armádních vozidel a tanků, které fungovaly, ale ne vždy moc dobře

Existuje mnoho podivných tanků, od specializovaných prototypů až po produkční modely, které měly netradiční design a provedení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedním z nejznámějších typů vojenské techniky jsou tanky spojené přímo s válkou. Ty, které vznikly během první světové, se proslavily jako bojové stroje schopné zničit obrněná vozidla, opevnění a další vybrané cíle. V období konce druhé světové války se tanky postupně dostaly až na přední pozice síly jakékoli pozemní armády na světě. S cílem získat výhodu vznikla během konfliktů spousta neobvyklých bojových vozidel s podivným designem.

TOS-1 Buratino

TOS-1 je sovětský raketomet a termobarická zbraň, která má podvozek tanku T-72 a ráži 220 mm, pročež je určen ke zničení nepřátel, opevnění nebo lehce obrněných vozidel. Tento bojový vůz má hmotnost 45,3 tun a je vybaven raketovým systémem, zatímco o pohon se stará vznětový motor, který mu poskytuje 840 koní (618 kW).

iZdroj fotografie: Depositphotos

S tím dosahuje maximální rychlosti 60 km/h a má dojezd 550 km. K jeho obsluze stačí pouze tříčlenná posádka (velitel, střelec a řidič)m která s ním dokáže zničit určený cíl na 500 až 3 500 metrů.

Stridsvagn 103

Tento hlavní bojový tank švédské armády je známý pod názvem S-tank a vynikal svou bezvěžovou konstrukcí, takže se zaměřování cílů provádělo otáčením celého vozidla. Celkem bylo těchto tanků vyrobeno 290 a jejich působení v ozbrojených složkách skončilo v roce 1997, kdy byl nahrazen německým Leopardem 2A5.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho maximální rychlost byla 50 km/h, k čemuž mu pomáhal vznětový motor K60 doplněný o turbínu Boeing. S hmotností 42 tun se řadil mezi nejlehčí bojové tanky své doby.

Stridsvagn 74

STRV-74, jak se mu zkráceně říkalo, byl švédský tank sloužící na přelomu 40. a 50. let. Jeho posádku tvořili čtyři vojáci – řidič, střelec, velitel a nabíječ. Ke svému pohonu využíval dva zážehové motory, každý o výkonu 170 koňských sil (125 kW).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Maximální rychlost tohoto tanku dosahovala 45 km/h a dojezd měl až 200 km. Celkem bylo vyrobeno 225 kusů a jeho provoz byl ukončen v roce 1984.

M50 Ontos

Ontos bylo lehké obrněné protitankové vozidlo, které v 50. letech vyvinula americká armáda. Jako svou největší zbraň měl tento stíhač tanků šest bezzákluzových děl M40,z nichž se dalo rychle vystřelit proti určeným cílům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Američtí mariňáci nasazovali toto vozidlo v různých operacích během války ve Vietnamu. O jeho pohon se staral motor o výkonu 145 koní (106 kW) a dokázal jet rychlostí až 48 km/h.

T28 Super Heavy Tank

Tank T28 byl navržen za druhé světové války jako samohybné dělo pro Armádu Spojených států amerických. Byl určen k poražení obávané Seigfriedovy linie a měl se účastnit i invaze na japonskou pevninu. Jeho cílem bylo také překonání německých těžkých tanků, jako je například Tiger II.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tento 95tunový obr byl poháněn slabým motorem o výkonu 500 koní (367 kW) a dosahoval maximální rychlosti 13 km/h. Ve své podstatě byl určen především na proražení čehokoliv, co mu stálo v cestě.

Zdroj: HotCars

 

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky