„Nezničitelné“ ukrajinské tanky T-84 i po roce války přežívají a ničí: dosud nejspíše nepadl jediný z nich, ale Ukrajina jich má jen hrstku

Ukrajina dokázala postavit velmi moderní tank se silným motorem i ochranou, s nímž si Rusko nedokáže snadno poradit. Za více než rok války zřejmě nepadl ani jeden.

Ukrajinský tank T-84 Oplot i Zdroj fotografie: Srđan Popović / Creative Commons / Srđan Popović
                   

Ukrajina měla po rozpadu Sovětského svazu rozsáhlý tankový průmysl, jehož základem byl velký závod v Charkově. V něm konstruktéři pokračovali vedle stavby také ve vývoji nových strojů, hlavně tedy tanku T-80, z něhož nakonec vznikl po rozpadu SSSR poměrně moderní tank T-84. Ten disponuje velmi dobrou mobilitou, palebnou silou i ochranou, ale hlavně kvůli finančním důvodům byl vyroben ve velmi málo kusech. I přesto verze T-84 Oplot a T-84U ve válce s Ruskem dominují, dodnes dokonce nebyla potvrzena ztráta jediného z nich.

Zničení tanku T-84 ještě nikdo nepotvrdil

Ačkoliv jsou stroje bezesporu kvalitní, mají jeden velký handicap, a tím je již zmíněný počet (tedy nízký počet). Třeba T-84U byl vyroben pouze jediný, zatímco „Oplotů“ vzniklo 10 kusů, z nichž 4 skončily ve Spojených státech, takže jich ve výzbroji ukrajinské armády zůstává pouhých šest. V bojích byly zachyceny nesčetněkrát, ale nikdo nezaznamenal jejich ztrátu, a dokonce ani vážné poškození; tedy zřejmě. Existuje totiž jeden záběr, jak do T-84 naráží ruský dron Lancet. Z něj ale není jasné, nakolik to odnesl.

Koncept tanku začal vznikat již za dob SSSR, ale podařilo se ho dokončit až po vzniku samostatné Ukrajiny. Jeho předchůdce se přitom podařilo prodat do Pákistánu, ale Ukrajina se snažila také o export třeba do Turecka; ovšem neúspěšně. A protože se tank T-84 ukázal jako velmi silný, tak si ho ukrajinská armáda v letech 2001 až 2003 pořídila alespoň v deseti kusech, ačkoliv hlavně z propagačních důvodů. Netrvalo však dlouho a čtyři z nich kvůli nedostatku peněz prodala do USA. Nadále se pak soustředila spíše na modernizace tanků T-64.

Silnou stránkou T-84 je skvělá ochrana

Bez přehánění lze o tanku říci, že má velmi povedenou konstrukci, která řeší i největší problém sovětské koncepce, a sice uložení munice. Ta je totiž v T-84 od posádky oddělena. Ale není to jediné vylepšení, konstruktéři instalovali na tank i reaktivní pancéřování Duplet schopné odolat nejenom tandemovým kumulativním hlavicím, ale výrazně zvyšuje ochranu i proti kinetickým penetrátorům. Hmotnost obrněnce je 51 tun, tedy vyšší než u modernách ruských T-90M, ale Oplot má nový silný dieselový motor, který mu zajišťuje skvělou mobilitu a rychlost až 65 km/h.

Hlavní výzbrojí zůstala odvozenina sovětského děla s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů, ale T-84 má moderní termovizi i řízení palby, a ke všemu je schopen pracovat v režimu lovec-zabiják, což značně zvyšuje reakci při objevení cíle. Dělo dokáže kromě běžné munice vystřelit i laserem naváděnou střelu a v mnoha ohledech se tak Oplot pravděpodobně vyrovná některým Západním strojům nebo nejmodernějším ruským tankům v čele T-90M. Ale nedostatek peněz způsobil, že jich Ukrajina nemůže kvůli nízkému počtu významněji využít.

Dron Lancet naráží do T-84

Jak hodnotíte T-84 Oplot oproti ruskému T-90M?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články