Kanada objednala nová obrněná vozidla ACSV. První várku ale armáda nepřevezme, posílá je na Ukrajinu

Obrněná vozidla jsou důležitým zbraňovým systémem. Slouží především k přepravě pěchoty v oblastech ohrožených palbou. Ale mohou se zapojit i do boje.

i Zdroj fotografie: Uživatel Amqui / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V roce 2019 kanadská armáda objednala vývoj a výrobu 360 nových obrněných vozidel ACSV. Vozidla měla kanadským vojákům dorazit v létě 2022, ale již v květnu 2021 zařadila první verzi těchto strojů do výzbroje. Avšak nyní je jasné, že další hned tak nedostanou. Kanada se totiž rozhodla nové transportéry poslat jako pomoc na Ukrajinu, kde jsou mnohem potřebnější, a počkat si na novou várku. Za odeslaná vozidla na Ukrajinu pak odebere Kanada více vozidel pro svoji armádu.

Vozidla nebudou mít věž s kanónem

V srpnu 2019 kanadská vláda u firmy General Dynamics Land Systems-Canada objednala vývoj a výrobu 360 obrněných bojových podpůrných vozidel pro kanadskou armádu. Hodnota kontraktu činí dvě miliardy dolarů (49 miliard korun). Tato vozidla nahradí současnou flotilu pásových lehkých obrněných vozidel M113 (TLAV) a LAV II Bison. Kanadská armáda zařadila do výzbroje první verzi nových osmikolových obrněnců v květnu 2021 a „oslavila” to v tomto měsíci velmi zvláštním ceremoniálem.

Ten proběhl za přítomnosti ministra obrany Kanady, Harjita Sajjana. Výrobce vozidla představil při této příležitosti první zaváděnou variantu TCV (vojenské nákladní obrněné vozidlo) v Ontariu ve městě Londýn na tiskové konferenci virtuálně. Před kanadskou vlajkou promítnutou na zdi tiskového střediska se před novináři objevil třírozměrný prostorový objekt generovaný laserovým promítáním, který byl podle potřeby zástupci výrobce digitálně „otevírán”, otáčen, byly představovány vnitřní prostory „v řezu”, atd. Bylo to velmi působivé představení.

Kanadská armáda má zatím objednanou celou škálu osmi variant těchto vozů, od bojových až po sanitní nebo velitelská, jež jsou vyvinuta v programu Armored Combat Support Vehicle (ACSV) a vyrobena pro kanadskou armádu. Nyní se jedná o 39 nově vyrobených vozidel. Podle dostupných informací je dostane v současné době přednostně Ukrajina.

Vozidla však nejsou určena k přímému boji, pouze k přepravě personálu a nákladu, tj. zřejmě ve verzi vojenského nákladního vozidla TCV. Nebudou totiž vybavena bojovou věží s rychlopalným kanónem ráže 25 milimetrů, kterou je základní bojová verze ACSV běžně vybavena. Samozřejmě je otázka, zda je Ukrajina nakonec nějakým způsobem nevyzbrojí, například namontováním vlastních kulometů.

Nové vozy mají vylepšenou ochranu

Vozidla ACVS jsou vyvinuta jako modernizovaná varianta strojů LAV 6, která zase vychází z předchozích verzí LAV. To je velmi rozšířená skupina bojových vozidel, protože například ze stroje LAV III vycházejí obrněná vozidla Striker, jež jsou používána americkými ozbrojenými silami. Právě z LAV III nejnovější model vychází. LAV 6 začaly být používány v roce 2013 a kanadská armáda má v plánu na novou verzi postupně přejít.

LAV 6 i ACSV mají oproti předchozím typům obrněných vozidel této rodiny zvýšenou balistickou ochranu a mnohem lepší odolnost proti minám a nástražným zařízením. Kromě řidiče a velitele by měl být součástí posádky i mechanik. V zadní části vozu je prostor pro přepravu vojáků a nákladu. Do vozidla by se měl vejít oddíl o síle minimálně šesti členů.

ACSV pohání motor Caterpillar, pravděpodobně verze C7 o výkonu 260 kW (360 koní). Ten mu je schopen udělit rychlost až 100 kilometrů v hodině na silnici. Stroj má i velmi slušný dojezd na plnou nádrž, a to až 600 kilometrů. Je vhodný do těžkého terénu. Překoná příkop, který je i dva metry široký a až 60 centimetrů vysoké překážky. Zvládá i velmi příkré svahy nebo 30% boční náklon.

Které zbraně by bylo vhodné Ukrajině poslat?

Zdroj: EnDefence, ArmyRecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články