Americké dělo o průměru 155 mm s prodlouženým dosahem. Nic se před ním neskryje, protivníci se klepou strachy

Americká armáda vyvinula nové samohybné dělostřelecké dělo o průměru 155 mm, které je schopné střílet na cíle ve velké vzdálenosti.

i Zdroj fotografie: Richard Wrigley / Creative Commons / Public Domain
                   

Americká armáda má ve své výzbroji ty nejlepší zbraně, jaké byly kdy vyvinuty. Jednou z nich je také dělostřelecké dělo ráže 155 mm. Mobilní a samohybná děla dosahovala donedávna doletu přibližně okolo 30 až 40 km. V posledních pár letech však armáda Spojených států rapidně zvýšila dostřel svých GPS naváděných zbraní. Výsledkem je dělostřelecké dělo s prodlouženým dosahem.

Program PIM téměř zdvojnásobuje maximální dostřel

Nová houfnice Paladin Integrated Management (PIM) o průměru 155 mm je udržována a modernizována pro případný konflikt. Tato zbraň představuje technický základ pro nový průlomový dělostřelecký program armády na dosah až 70 km. Zbraňový systém armády ERCA kombinuje podvozek, munici a součásti řízení palby PIM s delším dělem, které má ráži 58. PIM může střílet přesněji a napájet více palubních elektrických systémů.

iZdroj fotografie: Ryan Stroud / Creative Commons / Public Domain

Vozidlo PIM využívá elektrický systém pohonu

Vozidlo má ve své výbavě 600 voltový palubní napájecí systém, který je navržený tak, aby ladil s novými síťovými technologiemi. PIM využívá technologie vyvinuté pro dělo Non-Line-of-Sight Cannon. Jedná se o 155 mm houfnici, která byla dříve vynalezena pro program Manure Ground Vehicles. Elektrické pohony této zbraně jsou patrně rychlejší než ty hydraulické, které se používaly u předchozích samohybných houfnic.

Elektrické pohony představují lepší volbu z mnoha důvodů

Elektrické pohony totiž vytváří konzistentnější nápor kola a ten následně generuje úsťové rychlosti. Navíc mají tyto pohony mnohem vyšší úrovně palubního výkonu, který je nezbytný pro pokročilou elektroniku, řídicí systémy a senzory. Konstrukci vozidla PIM představuje podvozek umístěný na společné součásti Bradley Fighting Vehicle, včetně motoru, převodovky a pásů. Armáda má za cíl do budoucna vybudovat stovky těchto bojových vozidel, která jsou schopna zasáhnout cíl na velkou vzdálenost.

iZdroj fotografie: Armáda Spojených států / Creative Commons / Public Domain

V současné době se využívá houfnice M109A6

Současné houfnice M109A6 se postupně blíží k vyřazení kvůli jejich zastaralosti proti novému typu. Tato houfnice byla navržena už v 50. letech minulého století a vyrábět se začala v 60. letech. Jeho nástupce má však řadu výhod, mezi které patří lepší výkon a dostřel. Tyto parametry následně umožní růst mobility a lepší ochranu sil.

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články