Německá společnost Rheinmetall představila nový lehký tank. Mohl by být i zajímavou alternativou pro českou armádu

Na platformě BVP Lynx vznikl lehký tank, který je vyzbrojený stejným dělem jako Leopard 2. Rheinmetall ho chce nabízet provozovatelům jeho vozidel.

i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Velmi zajímavý produkt představila v únoru 2022 německá společnost Rheinmetall. Jde o lehký tank postavený na platformě bojového vozidla pěchoty Lynx 41. Název nového obrněnce je Lynx 120. Teoreticky by mohl být dosti zajímavým produktem, aby o něm a o jeho pořízení v budoucnu mohla uvažovat i česká armáda.

Stejné dělo jako na Leopardu 2

Podle dodavatelské společnosti je vozidlo postaveno na větší platformě BVP, tedy Lynx 41, což je stejné vozidlo, které se účastní soutěže o náhradu českých BVP. V tankové verzi je osazeno novou věží s tankovým kanónem ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem. Podle Rheinmetallu je tato zbraň odvozena od děla používaného na tanku Leopard 2.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Lynx na testech

To znamená, že by tím Lynx 120 dostal palebnou sílu tanku a mohl pálit stejnou municí jako hlavní bitevní tanky mnoha států NATO. Zvládá i nové výbušné programovatelné projektily DM11. Vyzbrojen by byl i koaxiálním kulometem ve věži a dalším kulometem ráže 12,7 milimetrů v nezávislé zbraňové stanici na vrcholu tanku.

Společnost ve své tiskové zprávě tvrdí, že vozidlo by disponovalo kamerovým a senzorovým systémem sledujícím okolí vozidla v rozsahu 360 stupňů s automatickou detekcí a sledováním cílů. To by zaručovalo velmi vysokou přesnost a efektivitu střelby a zároveň by to snižovalo pracovní zátěž posádky ve všech možných bojových scénářích.

Možná je instalace aktivní ochrany

Lehké tanky postavené na platformě BVP mají oproti hlavním bitevním tankům nevýhodu ve slabším pancéřování. Proto se i jinak nasazují. Na vozidlo by ale bylo možné namontovat různé druhy přídavného pancéřování a jiných ochranných prvků, které by odolnost zvyšovaly. A to včetně systémů aktivní obrany Rheinmetall neboli ADS.

Jak bylo psáno výše, Lynx 41 je jedním ze tří uchazečů o nové české bojové vozidlo pěchoty. V nabídce je ještě vozidlo ASCOD a švédský CV90, ale ani jejich dodavatelé zatím od českého MO neobdrželi žádný závaznější příslib. Soutěž se kvůli právním nejasnostem zdržuje, ministerstvo obrany s novou ministryní tvrdí, že kvůli nedotažené práci svých předchůdců letos nebude možné uzavřít jakoukoli právně závaznou dohodu s některým z uchazečů, aniž by se MO vystavovalo nebezpečí arbitráže a protestům proti výsledku výběru s nejasným výsledkem sporů.

iZdroj fotografie: Wolpat / Creative Commons / CC BY-SA
BVP Lynx

Skutečnost, že dodavatel BVP Lynx dosud nezná závazné stanovisko českého MO, ale neznamená, že by se cesta Lynxu 120 v podobě lehkého tanku do Česka uzavřela. Rheinmetall má totiž v soutěži o českou zakázku velkou výhodu, neboť vlastní výrobní pobočku na Ústecku. V případě, že by se Lynx 41 do výzbroje AČR dostal, nemusela by být náhrada T-72 za Lynx 120 nesmyslnou cestou. Nejspíše by se tím zjednodušila údržba, protože mnoho dílů by bylo mezi BVP a novými tanky zaměnitelných.

Podobnou nabídku však mohou podat i ostatní konkurenti. Verze ASCOD Sabrah je lehký tank také na platformě BVP s věží s dělem 105 milimetrů a ve Švédsku existuje a prochází zkouškami i demonstrátor CV90 vyzbrojený věží se 120milimetrovým tankovým kanónem. Takže soutěž o nové BVP České armády může ještě přinést řadu překvapení.

Jaký je váš názor na lehké tanky na platformě BVP?

Zdroj: Rheinmethall

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články