Francouzské obrněné vozidlo Bastion se používá hlavně v Africe, vozidla ale nyní čeká ostrý boj i ve válce na Ukrajině

Univerzální a spolehlivá obrněná vozidla jsou pro armády nezbytností. Dokážou vojáky přepravovat na dlouhé vzdálenosti a zároveň jim zajistit bezpečí.

i Zdroj fotografie: U.S. Air National Guard / Public Domain
                   

Mezi nejvýznamnější výrobce obrněných vozidel na světě patří Francie. Pravdou ale zůstává, že kromě ní samotné na evropském kontinentu nelze její obrněnce příliš často potkat. Jsou ovšem rozšířené po světě, velkým trhem pro ně je například Afrika. To je i případ obrněného vozidla Bastion. I když to se brzy objeví přímo na nejžhavějším evropském bojišti, protože 20 těchto vozidel má dostat Ukrajina.

Univerzální vozidlo pro řadu misí

Bastion před více než 10 lety vyvinula francouzské společnost ACMAT, která spadá pod výrobce automobilů Aquus. Je postaven na základě často využívaného podvozku VLRA, což značně usnadňuje jeho údržbu. Společnost tak v roce 2010 představila lehké obrněné vozidlo, jež bylo určené pro průzkum, předsunuté velení a řízení, hlídkování, bezpečnost, eskortu, podporu při vyklízení tras, udržování míru, městské operace a další druhy misí.

Právě tato univerzálnost zaujala především africké zákazníky, kteří mají dlouhou tradici využívání francouzských zbraní. Od roku 2018 se také vozidlo vyrábí i v USA ve spolupráci s AM General. Společnosti se ho snaží prosadit jako možnou vojenskou obrněnou sanitku pro americkou armádu. Ve Francii ho využívají speciální síly, početnější flotilu obrněných vozidel provozuje například Senegal, Burkina Faso, Togo, Kamerun a další. Prosadil se ale například i v Saúdské Arábii.

Vysoká mobilita a dosah

Bastion je vozidlo na podvozku 4×4. Je 6 metrů dlouhé, 2,2 metru široké a 2,4 metru vysoké. Jeho hmotnost je 12 tun. Na silnici dokáže dosahovat rychlosti 110 kilometrů v hodině. Jeho dojezd je i přes 1 000 kilometrů, což je výhodné pro rozsáhlá území, se kterými se může setkat v Africe. Má dvoučlennou posádku a ve vnitřním prostoru může podle uspořádání cestovat 8 až 10 dalších osob. Ty mají možnost střílet speciálními palebnými otvory. Vozidlo zvládá náročný terén a brodění do hloubky jednoho metru.

Pancíř a neprůstřelná okna poskytují ochranu proti palbě z ručních zbraní. Speciálně vytvarovaný spodek je navržen tak, aby dokázal odchýlit výbuchy min nebo nástražných náloží. Vozidlo může být osazeno i dálkově ovládanou zbraňovou stanicí. Na tu se nejčastěji montuje kulomet ráže 7,62 nebo 12,7 milimetru, případně granátomet. Vozidlo má i vrhač kouřových granátů. Může mít instalováno centrální huštění pneumatik a další vybavení.

Která další kvalitní francouzská obrněná vozidla znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články