Ukrajinci si dělají legraci z ruského vozidla Terminator: to svému jménu ani v nejmenším nedostálo, mělo být přitom silnou zbraní

Ruská armáda se snažila najít odpověď na ochranu tanků ve městech. Bojové vozidlo Terminator má hezké papírové parametry, ale v praxi je skoro k ničemu.

BMPT Terminator i Zdroj fotografie: Kirill Borisenko / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když ruská armáda bojovala v první a druhé čečenské válce, měla veliké ztráty tanků i další obrněné techniky hlavně ve městech. Vojáci s protitankovými zbraněmi je totiž dokázali velmi snadno ničit. Tanky federace nemohly útočníky zasáhnout kvůli sklonu děla a klasická bojová vozidla pěchoty byla zase příliš slabá, aby je efektivně podpořila. Odpovědí byl proto nový typ obrněného bojového vozidla BMPT Terminator.

Silné bojové vozidlo mělo pomáhat tankům

Myšlenka vycházela z toho, že musí být vozidlo obrněné tak dobře, aby byla posádka chráněna i proti těžším typů zbraní. Ale zároveň muselo být i velmi dobře vyzbrojeno, aby si dokázalo poradit s různými cíli, především tedy s pěchotou a obrněnými vozidly. Zároveň mělo být ovšem schopno zničit tank. Teorie říkala, že jednotka složená z klasických tanků a Terminátorů se bude moci vypořádat s většinou hrozeb na moderním bojišti.

Podobné vozidlo vznikalo již za Sovětského svazu, ale nakonec bylo dokončeno až v Rusku na začátku 21. století. Aby byla pětičlenná posádka dobře chráněna, zvolila společnost Uralvagonzavod pro konstrukci vozidla podvozek tanku T-72. Ten byl snadno dostupný, vojáci už ho uměli ovládat, a navíc poskytoval dobrou ochranu i průchodnost těžkým terénem. Díky tomu i stejnému motoru se tak Terminator pohybuje stejně rychle jako tanky.

Výzbroj BMPT Terminator iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Výzbroj BMPT Terminator

Místo klasické tankové věže byla však na podvozek umístěna automatické věž s velmi silnou výzbrojí a moderním řízením palby. Na boj s tanky je určena čtveřice řízených protitankových střel 9M120 Ataka-T ráže 130 milimetrů. Ty dokáží zasahovat cíle do vzdálenosti až 6 kilometrů a mají i tandemovou hlavici k překonání reaktivního pancíře, přičemž průraznost je až 950 milimetrů RHAe.

Bojové vozidlo Terminator má i děla a granátomety

Na boj s lehčími obrněnými vozidly a pěchotou jsou určena dvě rychlopalná děla ráže 30 milimetrů, do nichž je ve stroji k dispozici až 800 nábojů, a to jak explozivních, tak protipancéřových. Výzbroj je dále doplněna dvěma granátomety AGS-17 nebo AGS-30 s granáty ráže 30 milimetrů a zásobou 300 granátů pro každou zbraň. K dispozici je i koaxiální kulomet ráže 7,62 milimetru.

Na začátku konfliktu na Ukrajině disponovalo Rusko nanejvýš 20 Terminatory, protože mnohem více jich vyvezlo například do Alžírska a Kazachstánu. Na jaře se objevily zprávy, že byla vozidla nasazena v doněcké oblasti, ale pak se o nich ruská propaganda a média přestala zmiňovat. Na podzim se nicméně probleskla informace o jejich nasazení u Svatove. Informační ticho je v rozporu s tím, jak byla v minulosti zbraň vychvalována.

Podle některých analytiků i ukrajinské armády jsou totiž vozidla neúčinná, ukrajinští vojáci jim dokonce začali posměšně přezdívat homunkulus (slovo si vykládají jako „nemotorný trpaslík vytvořený alchymisty“). Ruská armáda je přitom testovala v Sýrii, kde úspěchy měla, ale tam nestála proti dobře vyzbrojené a vycvičené armádě. Zdá se, že koncept velmi těžkého stroje o hmotnosti 48 tun s ne příliš dobrou pohyblivostí, se moc neosvědčil.

Jak by účinně využít vozidla jako Terminator?

Zdroj: TechWp
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články