Osm nepopiratelných důvodů, proč je americký tank Abrams jedinečný a stále patří mezi ty nejlepší na světě

Přečtěte si osm důvodů, proč se tank Abrams stále řadí mezi největší skvosty mezi tanky, a to i přesto, že byl poprvé uveden již v roce 1979.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Abrams byl vyrobený jako bojový tank třetí generace a následně byl upgradovaný na tank čtvrté generace. Od svého uvedení v roce 1979 prošel již mnohými vylepšeními, aby držel krok s nově vyvíjenými stroji (a zatím se mu to daří). Ačkoliv můžeme považovat za nevýhodu relativně nízkou rychlost a vysokou hmotnost, v porovnání s ostatními bojovými tanky jde o standard. Abrams M1 se zapsal do historie během války v Perském zálivu, kdy zničil stovky iráckých tanků s minimem ztrát.

1) Počet vyrobených kusů

Jedním z nejdůležitějších faktorů při navrhování tanků je jejich cenová dostupnost a počet vyrobených kusů. Právě toto byla slabina německých Tiger I a Tiger II – byly to sice fantastické, ale velmi drahé tanky, a proto se jich příliš nevyrobilo. Ruské T-14 Armata mohou mít podobný problém. T-14 Armata je nepochybně lepší tank než Abrams, ale je výrazně dražší. Abrams se tak s více než 10 000 vyrobenými kusy řadí mezi nejvyráběnější tanky všech dob.

iZdroj fotografie: Pixabay

2) Systém aktivní ochrany Trophy

Ačkoliv je Abrams M1 americkým tankem, integroval řadu zahraničních systémů a technologií. Jedním z nich je i systém aktivní ochrany Trophy. Trophy je izraelský systém navržený k zachycení a ochraně vozidel před příchozími hrozbami RPG a ATGM. Systém funguje následovně: hrozby systém buď odrazí, nebo vystřelí malou střelu, která zneškodní, či poškodí ty přicházející. Systémem je vybavena nová verze Abrams M1A2 SEP V2.

iZdroj fotografie: Pixabay

3) Spolehlivost

Abrams využívá výkonný přeplňovaný vícepalivový turbínový motor Honeywell AGT1500C. Tento motor je známý svojí spolehlivostí, která je na bojišti více než důležitá a přebíjí i všechny přidružené problémy. (jako jsou hořlavý benzín na bitevním poli, nebo nutnost tank zásobovat velkým množstvím pohonných hmot).

iZdroj fotografie: Unsplash

4) Ochrana proti improvizovanému výbušnému zařízení

Slabinou každého tanku je jeho podvozek, který je tenčí než zbytek pláště vozidla. Během irácké vzpoury, kdy se improvizovaná výbušná zařízení velmi často používala, bylo v důsledku této slabiny zničeno mnoho tanků. Abrams M1A2 SEP V2 je vybavený pancéřováním odolným proti IVZ, což mu dává výhodu v asymetrické válce (tzn. výrazně se lišící vojenskými silami, či taktikou).

iZdroj fotografie: Pixabay

5) Reaktivní pancéřování

Reaktivní pancéřování, nebo také dynamické pancéřování reaguje na vývoj RPG a dalších střelných zbraní. Jsou jím vybaveny nejnovější varianty tanku Abrams, čímž mu zajišťují vynikající ochranu. Některé z tanků jsou vybaveny vyspělou soupravou Tank Urban Survival Kit a kromě reaktivního pancéřování disponují i pancéřováním lamel na poměrně zranitelných zadních a palivových článcích z důvodu ochrany proti protitankovým řízeným střelám.

iZdroj fotografie: Pixabay

6) Dělo M256A1

Dalším příkladem využití zahraniční technologie je jeho hlavní dělo – 120ti milimetrové dělo M256A1, kterým jsou vybaveny varianty tanku M1A1 a M1A2. Dělo je vyráběno na základě německé licence v USA a jedná se o variantu hlavní výzbroje německého bojového tanku – děla Rheinmetall 120 mm L/44. Při bližším zkoumání zjistíme, že již první verze tanku Abrams byla vybavena britskými zbraněmi.

iZdroj fotografie: Pixabay

7) Maskování

Všechny tanky Abrams jsou před nasazením do boje maskované. Maskování se, přirozeně, liší místo od místa, kde jsou tanky nasazeny. (např. v Koreji budou tanky maskovány v odstínech zelené, zatímco v Iráku v odstínech pískové) V případě, že by se pro to americká armáda rozhodla, je možné tanky vybavit maskovacím systémem Saab Barracuda, který tank skryje i před tepelným infračerveným, infračerveným a širokopásmovým radarem.

iZdroj fotografie: Pixabay

8) Sítě a noční vidění

Abrams disponuje mnoha pokročilými systémy, které nemáme prostor vyjmenovat. Zmíníme ale dva významné – sítě a noční vidění. Možnost nočního vidění výrazně pomohla Američanům během války v Perském zálivu. Na soudobém bojišti je základem možnost komunikace s ostatními vojenskými jednotkami. Tanky Abrams jsou proto vybavovány jedněmi z nejpokročilejších systémů komunikace – sítěmi – které jim umožňují komunikovat s ostatními a sdílet informace o případných hrozbách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články