Nejstřeženějším místem na planetě Zemi může být americký ostrov Guam daleko od pevniny, kvůli hrozbě konfliktu s Čínou

NÁZOR: V případě ozbrojeného střetu v Pacifiku potřebují Američané silně chráněnou základnu co nejblíže Číně. Jejich ostrov Guam se proto změní doslova v pevnost.

Systém THAAD na ostrově Guam i Zdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
                   

Ačkoliv Evropa intenzivně řeší válku na Ukrajině, největším nebezpečím pro mír na Zemi je nejspíše možný konflikt dvou nejsilnějších velmocí světa, a sice USA a Číny. Jeho logickým místem by byl přitom Tichý oceán a přilehlá moře. Zásluhy na tom má i doslova výbušná situace kolem Tchaj-wanu – samostatný ostrov totiž Čína považuje ze své území, a Američané se ho zavázali bránit. K tomu ale potřebují výchozí základnu, jíž může být ostrov Guam. A jelikož je v dosahu čínských zbraní, bude nezbytné ho mimořádně opevnit.

Ostrov by byl cílem mnohých zbraní

Guam leží v souostroví Mariany mezi Filipínským mořem a Tichým oceánem; od roku 1898 přitom patří USA. Od Tchaj-wanu se nachází asi 2 600 kilometrů daleko, a ačkoliv má Amerika základny i blíže, je toto nejbližší silná základna na jejich výsostném území. V případě nějakého konfliktu s Čínou by byla ústředním místem pro americké operace, a tedy i cílem pro čínské balistické rakety, řízené střely, letadla či hypersonické kluzáky. Je proto logické, že je nutné ostrov vybavit mimořádně silnou protivzdušnou obranou, aby si s hrozbami dokázala poradit.

Poloha souostroví Mariany, jehož je Guam součástí (Čína leží nalevo / západně)

V současné době zajišťuje protiraketovou obranu souostroví systém THAAD se schopností ničit balistické rakety krátkého a středního doletu, a omezeně i rakety mezikontinentální. Nejspíše tam ale bude i systém MIM-104 Patriot a další schopné zbraně. Plány pak počítají s vytvořením mnohavrstevné integrované obrany opírající se o řadu výkonných radarů. Ty by měla být schopna ničit hrozby od mezikontinentálních balistických raket, přes řízené střely a hypersonické zbraně, až po všelijaké letouny nebo drony.

Torpédoborce amerického námořnictva

Čína zvolila před lety lepší taktiku a Amerika dnes nemá dost lodí ani k zajištění své národní bezpečnosti, natož k misím ve světě

Aegis Ashore jako hlavní obránce

Hlavním obranným systémem ostrova Guam bude Aegis Ashore, což je pro pozemní použití upravená verze protivzdušného systému používaného na plavidlech amerického námořnictva. Kromě radarů obsahuje modifikovaný odpalovač Mk 41 VLS, v němž mohou být umístěny střely SM-3, SM-6, nebo i vyvíjené Glide Phase Interceptor určené přímo proti hypersonickým zbraním. Do odpalovače je ale možné nabít i řízené střely RGM-109 Tomahawk se schopností zasahovat pozemní i námořní cíle, ale i další druhy zbraní.

Aegis Ashore bude kooperovat s dalšími systémy jako THAAD a MIM-104 Patriot, ale využít by šel např. i systém NASAMS, a pro obranu na krátkou vzdálenost pak Enduring Shield. V současné době používá především střely vzduch-vzduch AIM-9X Sidewinder, ale odpalované ze země. Má být ovšem schopen integrovat například i izraelské střely Tamir známé z izraelského systému Iron Dome, a v budoucnu bude pravděpodobně moci využívat i další druhy interceptorů.

Jak důležitý bude ostrov Guam v příštích letech?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články