Pět nejlepších tanků válečné historie Velké Británie. Tanková technika, jež patřila ke světové špičce

Velká Británie patří k tankovým velmocem, která se výrobě obrněnců věnuje od jejich počátku. Ačkoli její stroje byly ve své době občas překonané nepřítelem, nesmazatelně zasáhly do historie.

i Zdroj fotografie: Graeme Main / Open Government License / OGL
                   

Velká Británie stála u zrodu tankových vojsk, protože vyrobila první tank v historii. Dokonce tomuto bojovému stroji kvůli utajení vymyslela jméno, pod kterým ho dnes zná celý svět. Její tanková technika patří a patřila ke světové špičce, ale zemi se podařilo udělat i některé chyby. Pojďme se podívat, jakých je pět nejznámějších tanků britské historie.

Mark I

iZdroj fotografie: Public domain

Ve své době šlo o nejlepší tak světa, protože to byl první tank válečné historie. Velká Británie ho vyvinula proto, aby se s jeho pomocí vypořádala s patovou situací v zákopovém vedení boje v první světové válce. Poprvé byl nasazen v roce 2016 v Bitvě na Somě. Šlo o velmi pomalý a ne příliš spolehlivý stroj, který ale v Němcích vyvolával hrůzu. Vyzbrojený byl buď 57 milimetrovými děly nebo kulomety. Brzy byl nahrazen vylepšenými modely.

Matilda II

iZdroj fotografie: Keating G / Public domain

Těžký pěchotní tank z období druhé světové války. Nejvíce se proslavil v bojích v severní Africe. Jeho nespornou výhodou bylo velmi silné pancéřování, které na začátku války Němci dokázali prostřelit jen 88 milimetrovým dělem. Tank byl pomalý, aby stačil pěchotě. Jeho chybou bylo dělo, které nedokázalo střílet tříštivou munici. Proti pěchotě nebo nepřátelskému dělostřelectvu se tank mohl bránit jen kulometem.

MK IV Churchill

iZdroj fotografie: Public domain

Těžký tank z období druhé světové války, jeden z nejrozšířenějších v britské armádě. Měl velmi silné pancéřování, ale byl pomalý a neměl příliš výkonné dělo, které nestačilo na tehdejší moderní německé stroje. Poprvé byl nasazen v roce 1942 při vylodění u Dieppe. Býval upravován na různé varianty, třeba na plamenometný tank, k čemuž se díky své odolnosti a dobré průchodnosti terénem skvěle hodil.

Challenger 1

iZdroj fotografie: Uživatel Simon Q / Creative commons / CC BY

Hlavní bitevní tak postavený v osmdesátých letech minulého století. Byl vybavený kompozitním pancířem, který mu zajistil vysokou odolnost. Jeho 120 milimetrové dělo, které bylo na konci studené války standardem NATO, více než dostačovalo na ničení všech sovětských tanků. Svoje schopnosti prokázal ve válce v Perském zálivu proti iráckým tankům. V současnosti ho stále využívá jordánská armáda.

Challenger 2

iZdroj fotografie: Graeme Main / Open Government License / OGL

Hlavní bojový tank britské armády současnosti. Kromě Velké Británie ho má ve výzbroji Omán. Vypadá podobně jako jeho předchůdce Challenger 1, ale shodných má jen minimum součástek. Zúčastnil se druhé války proti Iráku. Je chráněný kompozitním pancířem druhé generace a vyzbrojený 120 milimetrovým dělem. Britská armáda plánuje jeho rozsáhlou modernizaci označovanou jako model Challenger 3.

Zdroj: Hot Cars

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články