Dobrá zpráva pro Britskou armádu, podepsaná smlouva na přibližně 24 miliard korun na nákup tanků Challenger 3 MBT

Tyto nové tanky mají být mnohem vyspělejší než jejich předchůdci. Nové tanky budou schopné dosáhnout rychlosti 96,5 km/h a budou mnohem schopnější ve všech směrech.

i Zdroj fotografie: Facebook / India Strategic
                   

Byla podepsaná smlouva na necelých 24 miliard korun, která bude obsahovat dodávku 148 nových hlavních bitevních tanků Challenger 3 (MBT). Tato nová vozidla jsou náročným upgradem fyzicky i digitálně oproti předchozí sérii tanků Challenger 2. Challenger 3 není úplně nové vozidlo od základu, ale jde spíše o rozsáhlou modernizaci stávajícího modelu. Oprava britských ozbrojených sil je také způsobena snížením počtu britských vojsk.

Nový tank Challenger 3

Challenger 3 bude plně digitalizovaný tank, díky kterému bude možno přenášet a přijímat informace v reálném čase mezi dalšími vojenskými prostředky, jako jsou letadla, vrtulníky a pěchotní jednotky. Budou postaveny na aktualizovaných trupech stávajících tanků Challenger 2 kvůli tomu, aby se snížily náklady. Challenger 3 budou mít řadu vylepšení, například novější zavěšení hydrogenu třetí generace, vylepšený výkon motoru nebo lepší filtraci vzduchu.

iZdroj fotografie: Sgt. Gustavo Olgiati, U.S. Army / Creative Commons / Public domain

Většina změn mezi těmito dvěma tanky se týká hlavně věže, která bude plně digitalizována, a co je nejdůležitější, bude nést nové hlavní dělo. Challenger 3 bude první britský MBT, který používá dělo s hladkou hlavní. Dělo s hladkým vývrtem umožní Britům střílet širší škálu typů munice a sdílet zásoby s ostatními národy NATO.

U konstrukce nových tanků můžete být i vy!

Na výstavbu těchto tanků v závodě Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL) vytvoří 200 pracovních míst, včetně 30 inženýrů a 70 techniků. Dodavatelský řetězec navíc vytvoří dalších 450 pracovních míst ve Velké Británii. Británie vyrobila celkem 447 tanků Challenger 2, za ta léta jich teď je už jen 227, protože jejich význam na bojišti pomalu klesal.

iZdroj fotografie: 7th Army Training Command / Creative Commons / Public domain

Stejně budou klesat i tanky Challenger 3, protože i když to bude lepší vozidlo, neznamená to, že jich bude více. Tyto tanky by měly být v provozu do konce tohoto desetiletí a věří se, že Challenger 3 bude nejnebezpečnějším tankem v Evropě.

Zdroj: War History Online

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články