Polsko již příští rok obdrží nové americké tanky M1 Abrams. Pokoří ruské Armaty

Polsko patří k zemím, které na svoji armádu dávají nemalou část státního rozpočtu. Země se obává akcí z Ruska, v poslední době pak i z Běloruska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polské obrněné síly, které patří k největším na starém kontinentě, by již v příštím roce měly dostat významnou posilu. Dorazí první z 250 objednaných tanků M1A2 Abrams, které se Polsko rozhodlo si pořídit jako náhradu za dosluhující stroje ruské konstrukce. Země vybírala z několika nabídek, ale nakonec se rozhodla pro americkou konstrukci v nejlepší současné době existující verzi.

Abrams, které má pokořit ruskou Armatu

Polsko se totiž rozhodlo si pořídit verzi tanku SEPv3. Na ní začala americká armáda pracovat v okamžiku, kdy se na scéně objevily ruské tanky A-14 Armata. Tento nový ruský tank, ačkoli informace o něm jsou stále velmi omezené, patří k nejsilnějším a nejlépe vyzbrojeným na světě. Aby v případě konfliktu s Ruskem dokázaly americké ozbrojené síly uspět, musely přistoupit k velké modernizaci svých Abramsů.

iZdroj fotografie: Pixabay
M1A2 Abrams

Ministr obrany Polska se při podpisu smlouvy ani netajil, proč se země rozhodla si pořídit tyto tanky. „Samozřejmě je to reakce na výzvy, kterým čelíme v oblasti mezinárodní bezpečnosti. Naším úkolem je odradit potenciálního agresora. Všichni víme, kde ten agresor je,“ uvedl. „Takže objednáváme nejmodernější tanky. Tanky dostupné v nejlépe vybavené verzi, tanky, které jsou osvědčené v boji, tanky, které byly zkonstruovány tak, aby čelily nejmodernějším ruským tankům T-14 Armata,“ dodal.

Pořízení tanků není levnou záležitostí

Za tanky, ale i souvisící balíčky servisu a náhradních dílů, nákladů na výcvik a munici Polsko zaplatí 6 miliard dolarů (132 miliard korun). Tato poslední verze tanků má například zesílenou pancéřovou a aktivní ochranu, aby odolala i zbraním, kterými bude Armata disponovat.

Navíc jsou Abramsy vybaveny systémem vzájemné on-line komunikace v reálném čase včetně integrace informací ze všech čidel takto propojených tanků, nebo přídavným zdrojem, který dokáže napájet systémy tanku i v případě, že bude vypnutý hlavní motor. A mnoha dalšími vylepšeními.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
T-14 Armata

Poláci dobře vědí, že pro případnou vojenskou konfrontaci s Ruskem budou novou techniku potřebovat. Jejich staré tanky T-72 nebo PT-91 proti ruským silám rozhodně nestačí. O tom, že je potřeba armádu zesílit, svědčí i výsledky nedávných válečných her Winter-20, které simulovaly střet s útočícími ruskými silami. V nich Poláci nasadili i své nejlepší současné zbraně jako systémy Patriot nebo raketomety M142 HIMARS. Výsledek her ale nedopadl dobře ba přímo katastrofálně.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public domain
M142 HIMARS

I když výsledky jsou tajné, některé informace ven pronikly. Původní odhad prý počítal s tím, že polská armáda bude úvodnímu náporu odolávat 20 dní. Již pátý den ale sváděla boje o Varšavu a její jednotky utrpěly až osmdesátiprocentní ztráty. Útok počítal i s nasazením ruských tanků Armata, ačkoli Rusko jich dosud má jen hrstku. To se ale může brzy změnit, i když země se potýká s ekonomickými problémy. Jak by výsledek her ovlivnilo 250 moderních Abramsů, není jasné. Ale určitě by znamenaly výrazné posílení polských sil.

Jak velkou šanci by mělo Polsko proti ruské armádě?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články