Abramsy značně posílí polskou armádu | ArmádníZpravodaj.cz

Polsko již příští rok obdrží nové americké tanky M1 Abrams. Pokoří ruské Armaty

Polsko patří k zemím, které na svoji armádu dávají nemalou část státního rozpočtu. Země se obává akcí z Ruska, v poslední době pak i z Běloruska.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Polské obrněné síly, které patří k největším na starém kontinentě, by již v příštím roce měly dostat významnou posilu. Dorazí první z 250 objednaných tanků M1A2 Abrams, které se Polsko rozhodlo si pořídit jako náhradu za dosluhující stroje ruské konstrukce. Země vybírala z několika nabídek, ale nakonec se rozhodla pro americkou konstrukci v nejlepší současné době existující verzi.
Abrams, které má pokořit ruskou Armatu

Polsko se totiž rozhodlo si pořídit verzi tanku SEPv3. Na ní začala americká armáda pracovat v okamžiku, kdy se na scéně objevily ruské tanky A-14 Armata. Tento nový ruský tank, ačkoli informace o něm jsou stále velmi omezené, patří k nejsilnějším a nejlépe vyzbrojeným na světě. Aby v případě konfliktu s Ruskem dokázaly americké ozbrojené síly uspět, musely přistoupit k velké modernizaci svých Abramsů.


iZdroj fotografie: Pixabay
M1A2 Abrams

Ministr obrany Polska se při podpisu smlouvy ani netajil, proč se země rozhodla si pořídit tyto tanky. „Samozřejmě je to reakce na výzvy, kterým čelíme v oblasti mezinárodní bezpečnosti. Naším úkolem je odradit potenciálního agresora. Všichni víme, kde ten agresor je,“ uvedl. „Takže objednáváme nejmodernější tanky. Tanky dostupné v nejlépe vybavené verzi, tanky, které jsou osvědčené v boji, tanky, které byly zkonstruovány tak, aby čelily nejmodernějším ruským tankům T-14 Armata,“ dodal.

Pořízení tanků není levnou záležitostí

Za tanky, ale i souvisící balíčky servisu a náhradních dílů, nákladů na výcvik a munici Polsko zaplatí 6 miliard dolarů (132 miliard korun). Tato poslední verze tanků má například zesílenou pancéřovou a aktivní ochranu, aby odolala i zbraním, kterými bude Armata disponovat.

Navíc jsou Abramsy vybaveny systémem vzájemné on-line komunikace v reálném čase včetně integrace informací ze všech čidel takto propojených tanků, nebo přídavným zdrojem, který dokáže napájet systémy tanku i v případě, že bude vypnutý hlavní motor. A mnoha dalšími vylepšeními.


iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
T-14 Armata

Poláci dobře vědí, že pro případnou vojenskou konfrontaci s Ruskem budou novou techniku potřebovat. Jejich staré tanky T-72 nebo PT-91 proti ruským silám rozhodně nestačí. O tom, že je potřeba armádu zesílit, svědčí i výsledky nedávných válečných her Winter-20, které simulovaly střet s útočícími ruskými silami. V nich Poláci nasadili i své nejlepší současné zbraně jako systémy Patriot nebo raketomety M142 HIMARS. Výsledek her ale nedopadl dobře ba přímo katastrofálně.


iZdroj fotografie: U.S. Army / Public domain
M142 HIMARS

I když výsledky jsou tajné, některé informace ven pronikly. Původní odhad prý počítal s tím, že polská armáda bude úvodnímu náporu odolávat 20 dní. Již pátý den ale sváděla boje o Varšavu a její jednotky utrpěly až osmdesátiprocentní ztráty. Útok počítal i s nasazením ruských tanků Armata, ačkoli Rusko jich dosud má jen hrstku. To se ale může brzy změnit, i když země se potýká s ekonomickými problémy. Jak by výsledek her ovlivnilo 250 moderních Abramsů, není jasné. Ale určitě by znamenaly výrazné posílení polských sil.

Jak velkou šanci by mělo Polsko proti ruské armádě?

Zdroj: Nationalinterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Omikron nastupuje. „Dva týdny budou prudce růst počty nakažených,“ říká Prymula. Kdy se situace uklidní?
VědaŽivě.cz
Co by se stalo, kdybyste přestali spát? Krátký nával energie by rychle přešel v halucinace a infarkt
JakZdravě.cz
Roztroušená skleróza je tichý zabiják. Někteří lidé ani netuší, že ji mají. Symptomy jsou zprvu nenápadné
adbz.cz
Stavba terasy s vhodným vybavením nemusí být tak složitá