Black Panther znovu v Polsku na scéně. Varšava zcela vážně uvažuje o nákupu nejmodernějších jihokorejských tanků K2

Polsko má jednu z nejsilnějších tankových armád v Evropě. Snaží se tak tradičně vykompenzovat sílu ruských tanků, které jsou nejpravděpodobnějším soupeřem.

i Zdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polsko musí řešit, jak se vypořádat s úbytkem tanků, které v posledních týdnech poslalo na Ukrajinu jako pomoc v boji s Ruskem. Podle dostupných informací to bylo více než 200 obrněnců. Starších T-72 sovětské konstrukce, ale na mohutnosti svých tankových vojsk si severní soused Česka zakládá. Ve hře jsou podle dostupných informací německé Leopard 2, ale znovu jihokorejské K2 Black Panther!

Leopardy mohou být starší nebo nové

U Leopard 2 jsou vlastně dvě možnosti. Polsko by mohlo získat Leopard 2A4. Tedy stejné starší tanky, které Německo v počtu 15 kusů daruje Česku. O podobném daru se sice mluvilo i v souvislosti s Polskem, ale zda to platí, není jisté. Případně by si tyto starší stroje mohlo Polsko koupit, nebo by se jednalo o kombinaci daru a koupě. Již je ve výzbroji má a dokonce je modernizuje na verzi Leopard 2PL. Mohlo by si tak rozšířit počet tanků tohoto typu.

iZdroj fotografie: Uživatel AMB Brescia / Creative Commons / CC BY
Leopard 2A7+ na výstavě

Druhou možností je pořídit si nejnovější Leopard 2A7+, nebo některou z jejich ještě více modernizovaných verzí. To je nejnovější typ tohoto německého MBT a nakoupit je má i Česká republika. Vyznačují se velkou mírou ochrany a jsou optimalizovány pro boj v městském terénu. Zvýšena byla především jejich ochrana proti protitankovým přenosným zbraním.

Obě verze tanku jsou vyzbrojeny dělem od společnosti Rheinmetall s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů. Ovšem verze A4 má dělo o délce 44 ráží a verze A7 o délce 55 ráží. To je pochopitelně mnohem silnější a je do něho vyvinuta i munice, které si má poradit i s ruskými tanky Armata, nebo programovatelná tříštivá munice. Navíc výrobce KMW pracuje na další modernizaci tohoto stroje. V budoucnu by mohl získat systém aktivní ochrany nebo nabíjecí automat.

O Black Pantheru Polsko již uvažovalo

O koupi korejského K2 se v Polsku spekuluje již několik let. Ovšem před nedávnem se Poláci rozhodli koupit 250 amerických tanků Abrams v nejnovější modifikaci, proto se zdálo, že plány na pořízení korejského tanku končí. Ovšem nutnost doplnit výzbroj je zase otevírá. Výrobce Hyundai Rotem v roce 2020 představil verzi s označením K2PL, které se od tanku provozovaného v Jižní Koreji o něco liší.

Největší změnou je podle všeho přídavný baliček pancéřování, které je umístěn kolem věže a po stranách trupu. Dá se tedy předpokládat, že jde o zvýšení ochrany proti nejmodernějším protitankovým zbraním, kterými na rozdíl od Ruska třeba Severní Korea nedisponuje. Místo ručně ovládaného těžkého kulometu na věži by zde měla být dálkově ovládaná stanice s tímto kulometem, což zvyšuje bezpečnost jeho obsluhy.

iZdroj fotografie: Republic of Korea Armed Forces / Creative Commons / CC BY-SA
K2 Black Panther při brodění

Výzbroj tanků se prakticky neliší

Korejský tank je vyzbrojen dělem CN08 s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů a délce 55 ráží. Ten je v podstatě identický jako dělo na Leopardu 2A7 a může používat stejné druhy munice. Jihokorejský tank z děla může odpalovat i protitankové střely KSAM, které umí udeřit do horních partií zaměřeného tanku. Další specifičností je schopnost K2 se předklánět nebo uklánět, což umožňuje lepší střelbu na cíle v hornatém terénu. Má i velmi dobrou schopnost brodění.

O tom, jaký tank si Poláci vyberou bude rozhodovat mnoho detailů včetně ceny, podílu domácí výroby a další. Jihokorejský výrobce se snaží v Evropě uchytit, své tanky nabízí i v Norsku. Proražení do Evropy by mu mohlo otevřít velké exportní možnosti, proto může být velmi vstřícný. Pokud by si ho Poláci vybrali, znamenalo by to pro ně, že budou mít ve výzbroji hned čtyři druhy tanků, což je určitě komplikace při údržbě. Leopard 2 by byl logičtější volba, ale Polsko již ukázalo, že se ve zbraních nechce příliš spoléhat na Německo.

Jaký tank by podle vás byl pro Polsko lepším řešením?

Zdroj: Armyrecognition

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články