Polsko může Ukrajině poskytnout zbytek tanků T-72 a modernizované tanky PT-91 Twardy, které se vyrovnají ruským T-72B3

Polsko patří k vůbec největším podporovatelům napadené Ukrajiny, které už poskytovalo stovky starších tanků a slíbilo i dodávku vlastních modernizovaných „Twardů“.

Polský tank PT-91 Twardy i Zdroj fotografie: Uživatel Pibwl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Polská armáda si v příštích letech pořídí moderní tanky ze Spojených států amerických a Jižní Koreje, takže má dostatek volných starších typů, z nichž může řadu poslat na Ukrajinu. V počtech je přitom daleko před všemi zeměmi, protože na ni již dodala kolem 260 tanků T-72M a dalších 30 ještě chystá. Větší pomocí budou ovšem polské hluboce modernizované varianty označované jako PT-91 Twardy, kterých zatím polská vláda slíbila 60 kusů.

Staré T-72M jsou jen základní tanky

Polsko si ponechávalo silné tankové jednotky, ale jejich základ v minulosti tvořily exportní verze T-72M, což je stejný typ tanku používaný československou armádou; v Česku jsou přitom stále ve skladech. Oproti klasické verzi T-72B nemají kompozitní pancéřování a disponují mnohem jednodušším řízením palby. Tyto základní tanky T-72M poslalo na Ukrajinu nejen Polsko, ale i Česká republika. Ukrajinci je vybavili reaktivním pancéřováním, aby zvýšili ochranu, a možná ještě dalším dodatečným vybavením.

Tyto tanky rozhodně nestačí na modernizované verze ruských T-72, což ovšem neplatí v případě polské modernizované varianty PT-91 Twardy zavedené do výzbroje v roce 1995. Polští konstruktéři se během modernizace snažili napravit většinu slabin tanků T-72 a postavit lepší stroj s mnohem vyšší ochranou, palebnou silou nebo rychlostí. Modernizovaných jich bylo necelých 300 kusů.

iZdroj fotografie: Uživatel Raf24 / Creative Commons / CC BY-SA
Tank PT-91 Twardy ve Varšavě

Největší viditelnou změnou je reaktivní pancéřování typu ERAWA, které zvyšuje nejen ochranu proti kumulativním hlavicím až o 70 procent, ale také až o 40 % proti kinetickým penetrátorům typu APFSDS vypalovaných z tankových děl. Na věži a podvozku tanku PT-91 Twardy je umístěno celkem 394 kostek reaktivního pancíře. Jeho zásadní výhodou je, že při zásahu projektilem do ráže 30 milimetrů neexploduje.

Úprava zlepšila přesnost tanku PT-91 Twardy

Tanky Twardy jsou vyzbrojeny stejně jako běžné T-72, tedy dělem ráže 125 milimetrů s hladkým vývrtem. Polští technici ho ovšem vybavili moderním dvouosým stabilizátorem a novým řízením palby, což značně zlepšuje přesnost střelby. Tanky pak dostaly i nové systémy nočního vidění nebo lepší automatický nabíječ zvyšující rychlost palby.

Modernizace tanku znamenala navýšení jeho hmotnosti, pročež dostal nový silnější motor a lepší převodovku. PT-91 Twardy je tak schopen na silnici dosahovat rychlosti až 70 km/h. Vyměněny ale byly také kulomety sovětské konstrukce za zbraně využívající střelivo zavedené v zemích NATO. Celkem existují 3 verze tanků PT-91, ovšem jaké přesně Ukrajina dostane, není jisté. Měly by se nicméně vyrovnat nejpočetnějším ruským tankům T-72B3, a výhodou je, že je zvládnou ukrajinské osádky snadno ovládat.

Polský tank T-91 Twardy

Jak schopné jsou podle vás polské tanky PT-91 Twardy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články