Leopard 2 Ax v přípravě: Na modernizovaný tank s nabíjecím automatem čeká 14 evropských armád

Německý Leopard2 je nejrozšířenějším tankem v západoevropských zemích. Jeho náhrada přijde až za mnoho let, je proto třeba ho modernizovat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V současné době je nejmodernější verzí německého tanku Leopard 2 ta označená jako A7V. Na tento standart objednalo modernizaci svých tanků Německo nebo Dánsko. Jde sice o výrazně vylepšený stroj, ale i tak postrádá ty nejmodernější prvky jako jsou nejnovější systémy řízení palby nebo síťové vedení boje. Je v podstatě srovnatelný třena s nejnovější verzí tanku Abrams, ale v ničen nevyniká.

Leopard 2 má řada armád

Nikdo dnes ale nedokáže říci, kdy 14 evropských armád, které nějakou z verzí Leopard 2 v současnosti využívají, si za ně bude moci pořídit náhradu. Německo s Francií pracují na novém evropské tanku MGCS. Vývoj ale provázejí dohady. Původní termín uvedení do provozu byl stanovený rok 2035, ale v jeho dodržení věří jen ti největší optimisté. Navíc po spuštění výroby se jako první uspokojí potřeby Německa a Francie, kteří potřebují asi 500 strojů. Ostatní budou muset dalších několik let čekat.

iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA

Logickou myšlenkou je tak vyvinout verzi Leopardu 2, která by dokázala tuto ještě dlouhou dobu překlenout a zároveň umožnila vyrovnat se s hrozbami případných možných soupeřů. Proto se v Německu již několik let diskutuje o vývoji další, nejspíše poslední verze tanku. Má označení Ax. Předpokládá se, že místo x se bude používat číslovka 8. Tank by měl mít řadu vylepšení. S jeho produkcí se počítá kolem roku 2030.

Věž s nabíjecím automatem

Asi nejviditelnější změnou by měla být nová věž s automatickým nabíjením. Tím by se oproti současnému stavu ušetřil jeden člen posádky. Ta by nově měla jen tři členy. Navíc by se i snížila hmotnost tanku zhruba o pět tun. Snížená hmotnost znamená například nižší spotřebu paliva a menší opotřebování. Případně je možné ji využít na instalaci další ochrany zvyšující odolnost stroje nebo jiného zařízení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbraň by pravděpodobně zůstala stejná, tedy kanon L55A1 ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem. Je samozřejmě možné uvažovat i o kanonu ráže 130 nebo 140 milimetrů, které jsou k dispozici v Německu nebo ve Francii, ale to by přineslo komplikace a mnoho nákladů na novou munici. Té ráže 120 milimetrů mají nyní armády dost na skladě, navíc se vyvíjí nová vysokotlaká munice s mnohem vyšší průrazností.

Systémy na zvýšení ochrany

Shodný se současnými verzemi by pravděpodobně zůstal podvozek tanku. Jiné to bude s ochrannou posádky a stroje, která by se měla zvýšit. Předpokládá se instalace nového typu reaktivního pancíře, nejspíše izraelského Armour Shield. Ten zaručuje o 50 procent vyšší odolnost proti podkaliberní munici. Pravděpodobná je i instalace aktivní ochrany proti přilétajícím střelám. Německo zkušebně objednalo několik sad izraelského Trophy-HV na současné tanky a navíc se pracuje na podobném systému pro vozidla Lynx.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA

Tanky by měly mít i nejnovější systémy, které budou posádku varovat před laserovým zaměřením, ultrafialové kamery a prostředky, které budou schopné rušit různé druhy optického a elektronického zaměření. Počítá se i s instalací nového vnitřního zařízení, které by posádce umožnilo sledovat v reálném čase stav na bojišti. Tanky by měly být schopné přijímat i data z dronů a dalších zdrojů. Tím by se použitelnost tanku Leopard 2 prodloužila až někam k roku 2050.

Co si myslíte o německých tancích Leopard 2?

Zdroj: Facebook ESUT, EdrMagazine, Konflikty

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky