Leopard 2 Ax v přípravě: Na modernizovaný tank s nabíjecím automatem čeká 14 evropských armád

Německý Leopard2 je nejrozšířenějším tankem v západoevropských zemích. Jeho náhrada přijde až za mnoho let, je proto třeba ho modernizovat.

i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V současné době je nejmodernější verzí německého tanku Leopard 2 ta označená jako A7V. Na tento standart objednalo modernizaci svých tanků Německo nebo Dánsko. Jde sice o výrazně vylepšený stroj, ale i tak postrádá ty nejmodernější prvky jako jsou nejnovější systémy řízení palby nebo síťové vedení boje. Je v podstatě srovnatelný třena s nejnovější verzí tanku Abrams, ale v ničen nevyniká.

Leopard 2 má řada armád

Nikdo dnes ale nedokáže říci, kdy 14 evropských armád, které nějakou z verzí Leopard 2 v současnosti využívají, si za ně bude moci pořídit náhradu. Německo s Francií pracují na novém evropské tanku MGCS. Vývoj ale provázejí dohady. Původní termín uvedení do provozu byl stanovený rok 2035, ale v jeho dodržení věří jen ti největší optimisté. Navíc po spuštění výroby se jako první uspokojí potřeby Německa a Francie, kteří potřebují asi 500 strojů. Ostatní budou muset dalších několik let čekat.

iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA

Logickou myšlenkou je tak vyvinout verzi Leopardu 2, která by dokázala tuto ještě dlouhou dobu překlenout a zároveň umožnila vyrovnat se s hrozbami případných možných soupeřů. Proto se v Německu již několik let diskutuje o vývoji další, nejspíše poslední verze tanku. Má označení Ax. Předpokládá se, že místo x se bude používat číslovka 8. Tank by měl mít řadu vylepšení. S jeho produkcí se počítá kolem roku 2030.

Věž s nabíjecím automatem

Asi nejviditelnější změnou by měla být nová věž s automatickým nabíjením. Tím by se oproti současnému stavu ušetřil jeden člen posádky. Ta by nově měla jen tři členy. Navíc by se i snížila hmotnost tanku zhruba o pět tun. Snížená hmotnost znamená například nižší spotřebu paliva a menší opotřebování. Případně je možné ji využít na instalaci další ochrany zvyšující odolnost stroje nebo jiného zařízení.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zbraň by pravděpodobně zůstala stejná, tedy kanon L55A1 ráže 120 milimetrů s hladkým vývrtem. Je samozřejmě možné uvažovat i o kanonu ráže 130 nebo 140 milimetrů, které jsou k dispozici v Německu nebo ve Francii, ale to by přineslo komplikace a mnoho nákladů na novou munici. Té ráže 120 milimetrů mají nyní armády dost na skladě, navíc se vyvíjí nová vysokotlaká munice s mnohem vyšší průrazností.

Systémy na zvýšení ochrany

Shodný se současnými verzemi by pravděpodobně zůstal podvozek tanku. Jiné to bude s ochrannou posádky a stroje, která by se měla zvýšit. Předpokládá se instalace nového typu reaktivního pancíře, nejspíše izraelského Armour Shield. Ten zaručuje o 50 procent vyšší odolnost proti podkaliberní munici. Pravděpodobná je i instalace aktivní ochrany proti přilétajícím střelám. Německo zkušebně objednalo několik sad izraelského Trophy-HV na současné tanky a navíc se pracuje na podobném systému pro vozidla Lynx.

iZdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA

Tanky by měly mít i nejnovější systémy, které budou posádku varovat před laserovým zaměřením, ultrafialové kamery a prostředky, které budou schopné rušit různé druhy optického a elektronického zaměření. Počítá se i s instalací nového vnitřního zařízení, které by posádce umožnilo sledovat v reálném čase stav na bojišti. Tanky by měly být schopné přijímat i data z dronů a dalších zdrojů. Tím by se použitelnost tanku Leopard 2 prodloužila až někam k roku 2050.

Co si myslíte o německých tancích Leopard 2?

Zdroj: Facebook ESUT, EdrMagazine, Konflikty

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články