Proběhla další dodávka houfnic Krab pro polskou armádu

Stejně jako armády ostatních zemí bývalého východního bloku, také polské ozbrojené síly neustále obměňují výzbroj. Svou roli na tom pochopitelně hraje skutečnost, že Polsko je stejně jako zbylé státy Visegrádské čtyřky členským státem NATO, a tak se k pravidelné modernizaci armády smluvně zavázalo.

i Zdroj obrázku: wikipedia.org
                   

Investice členských států Severoatlantické aliance do armády by měly odpovídat 2 % HDP každé země.

Houfnice Krab

V případě našeho severního souseda se investice do armády projevují zejména nákupem houfnic AHS Krab, které pro Poláky vyvinula jihokorejská zbrojovka Hanwha Techwin. Vzhledem k podmínkám tendru jsou však houfnice vyráběny v Polsku, konkrétně v továrně zbrojovky Huta Stalowa Wola. Polská armáda bude mít ve výzbroji celkem 120 těchto houfnic, poslední převezme do konce roku 2025. Základní charakteristiky této samohybné houfnice jsou:

  • Hlavní zbraň: 155mm houfnice Rheinmetall L31A1 ERO
  • Sekundární zbraň: 12,7mm kulomet
  • Maximální rychlost: 60 km/h
  • Dojezd: 360 km
iZdroj obrázku: wikipedia.org
Polská armáda bude mít houfnice Krab

Topaz

Dostřel těchto houfnic by měl být v závislosti na využívané munici až 40 kilometrů, a to i díky pokročilému polskému systému řízení palby Topaz, který splňuje přísné normy NATO a je schopen konkurovat například německému systému ADLER. Právě díky systému Topaz jsou nové Kraby kompatibilní s dalšími vozidly polského dělostřelectva, například velitelskými vozy AFCS Regina, ale i ostatními jednotkami, třeba průzkumným bezpilotním dronem UAV FyEye, který by měl Krabům identifikovat cíle.

iZdroj obrázku: wikipedia.org
Inovace pro důležitou součást armády

Polské dělostřelectvo

Poláci své dělostřelectvo vnímají jako důležitou součást armády, i proto mu věnují takovou péči, že si nechali na zakázku zkonstruovat vlastní typ samohybné houfnice. Polské dělostřelectvo tak na přelomu listopadu a prosince převzalo nejen houfnice Krab, ale i vozidla pro velící důstojníky, průzkumná vozidla a logistické speciály.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články