Vysoce přesné zbraně s GPS naváděnými projektily proměňují auta v kovové trosky

Přesně naváděná munice je velmi drahá, ale dělostřelcům se díky ní může dařit zasahovat cíle na jednu ránu. Ušetří tak velký počet hloupých granátů a omezí vedlejší škody.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O efektivitě dělostřelecké palby se vedou mnohé odborné diskuze hlavně kvůli válce na Ukrajině, kde dělostřelectvo představuje klíčovou součást konfliktu. Zatímco Rusko většinou využívá masivní, ale ne příliš přesné palby, i když má i nějakou přesně naváděnou munici, Ukrajinci se západními zbraněmi stále častěji ničí cíle bodově. I díky granátům M982 Excalibur, které dostaly z USA a Kanady. Video jejich výrobce ukazuje, co vše dokážou.

Přesnost čtyři metry i na extrémní vzdálenost

Excalibur není obyčejný granát, který se vypaluje z hlavně děla, respektive houfnice ráže 155 milimetrů, ale je přesně naváděný za pomoci GPS. Podle deklarovaných údajů by měl zasahovat cíle do vzdálenosti až 57 kilometrů s odchylkou pouhých čtyř metrů. V prosinci roku 2020 byl tento granát otestován na speciální hlavni o délce 58 ráží, což je více než u děl zavedených ve výzbroji západních armád, a podařilo se mu zasáhnout cíl ve vzdálenosti 70 kilometrů.

Společnost Raytheon, která se na vývoji granátu podílela, prezentovala neuvěřitelné video, jež ukazuje, co tyto přesně naváděné projektily dokážou. Do pouštní krajiny umístila různé terče, většinou vyřazené automobily, ale například i stavby, a testovala, jak efektivní budou. Střílelo se na různé vzdálenosti, někdy i přes 50 kilometrů. Podle oficiálně prezentovaných údajů má tato munice mít úspěšnost zásahu větší než 92 procent.

Výsledek byl jasný. Většina projektilů, jejichž hmotnost je 48 kilogramů, automobil zasáhla při libovolné vzdálenosti. Pokud ne, projektil dopadl v těsné blízkosti a svůj cíl stejně zničil. Excalibur má bojovou hlavici naplněnou 22 kilogramy výbušniny a její exploze auta doslova roztrhá na kovové cáry, i když dopadne kousek vedle. Obecně se říká, že jeden tento přesně naváděný projektil dokáže udělat to, na co je zapotřebí 10 až 50 běžných nenaváděných projektilů. Záleží na vzdálenosti, protože u nenaváděných se s její délkou přesnost palby snižuje.

Excalibur je pro děla využívaná NATO

Tato přesně naváděná munice je určena pro děla ráže 155 milimetrů. Je speciálně optimalizována pro americké samohybné houfnice M109A6 a A7, britský AS-90, německou PzH 2000, jihoafrický G6 a švédský Archer. Mohou ho pak používat i tažené houfnice M777 a M198. Na záběrech od Raytheonu bylo vidět, že projektily jsou vystřelovány houfnicemi M777 a M109. Nutno dodat, že cena granátu není nízká, v roce 2016 činila 68 tisíc dolarů (1,63 milionu korun) za jeden kus, v letech před tím byla ale několikanásobně vyšší.

Například Spojené státy začátkem července 2022 oznámily, že Ukrajině poskytnout 1 000 kusů granátů Excalibur, menší množství měla do země již před tím poslat Kanada. Ukrajinci mají několik systémů, z nichž mohou granáty vystřelovat. Podle některých zpráv již měly být použity třeba proti mostům u Chersonu. Tyto naváděné granáty se užívají hlavně k útokům na bodové cíle, jako jsou velitelská a komunikační stanoviště, sklady nebo cenné zbraňové systémy jako radary či protivzdušné systémy. Nebo tam, kde je vysoké riziko náhodného zásahu civilistů.

K čemu by se měly na Ukrajině používat granát Excalibur?

Zdroj: Techinsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články