V roce 1914 se zrodilo první obrněné pásové vozidlo. Vypadalo hrozně, ale bylo účinné

Dva z důstojníků, plukovník Swinton a Hankey, byli přesvědčení, že je možné vyvinout vozidlo, které bude hrát roli v jakékoli budoucí válce.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Plukovník Swinton byl poslán na západní frontu, aby se stal zpravodajem o válce. Aby zachoval tajemství, které pozoroval při bitvách, vytvořil si plukovník „tank“ aby popsal novou zbraň. Ministr války Kitchener se ale zdráhal experimentovat a jeho vedení bylo autoritářské. Swinton později přiznal, že váhal předat šéfovi své myšlenky.

Na projektu nepracoval sám

Společně s firmou Richard Hornsby & Sons vyrobil obrněný traktor Killen-Strait. Testován byl v červnu roku 1915 před Winstonem Churchillem a Davidem Lloydem Georgem. Stroj se úspěšně dostal přes ostnatý drát a Churchill nabyl přesvědčení, že nový stroj umožní překonání zákopů. První vyrobený tank dostal přezdívku Malý Willie. Prototyp tanku vážil 14 tun a uvezl tříčlennou posádku, kterou vezl rychlostí přes tři míle za hodinu. Na nerovném terénu byla rychlost o něco nižší, ale v takové nebyl tank schopný překonat široké příkopy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Plukovník Swinton i tak zůstával přesvědčený, že po dalších úpravách bude tank schopný umožnit spojencům porazit Ústřední mocnosti. Výroba Malého Willieho odhalila na konci léta 1915 několik technických problémů. Walter G. Wilson a Willliam Tritton společně začali pracovat na vylepšení tanku. Vyrobili následovníka, Marka I., který byl o dost delší než první prototyp.

Nový tank už bariéry překonal

Jeho délka udržovala nízké těžiště, po stranách byly namontovány spojky, aby se do nich vešly dvě námořní zbraně. Ve zkouškách, které proběhly v lednu roku 1916, tank překročil 9 stop široký příkop a přesvědčil tak pozorovatele o jeho schopnosti překonat velké překážky. Tank byl poté představen britským politickým i vojenským vůdcům. Nutností bylo velké utajení, a tak se Kitchener, Lloyd George a McKeen, kancléř státní pokladny, sešli na začátku února 1916.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chtěli vidět Marka I. v akci. Lorda Kitchenera ale nezaujal a jeho názor bylo, že mechanické hračky jako takové tanky nikdy válku nemohou vyhrát. Potenciál v tomto stroji ale viděli ostatní dva vysoce postavení lidé, kteří, i když neměli vojenské zkušenosti, zadali objednávku na rovných 100 tanků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články