Rakety Neptun, které měly potopit ruský křižník Moskva, jsou novinka. Jsou odpalovány z podvozku Tatra

Moderní protilodní střely jsou pro lodě velikou hrozbou. Dokáží své cíle zasáhnout i na stovky kilometrů a smrtící může být třeba jen jediný zásah.

R-360 Neptun i Zdroj fotografie: Kancelář ukrajinského prezidenta / Creative Commons / CC BY
                   

Polovina dubna roku 2022 se bezesporu do historie ruského námořnictva zapíše černým písmem, protože přišlo o vlajkovou loď černomořské flotily křižník Moskva. Jde o největší vojenské plavidlo na světě potopené v nějakém konfliktu od druhé světové války. Ačkoli ruská strana kolem informací o tom, co se stalo, kličkuje, Ukrajina, ale i americké tajné služby říkají jednoznačné. Za potopením lodě je zásah dvojicí ukrajinských protilodních střel R-360 Neptun.

Rakety začaly přicházet teprve vloni

V ukrajinské výzbroji jde o žhavou novinku. Podle dostupných informací totiž střely začaly do výzbroje ozbrojených sil přicházet teprve v roce 2021, v letošním roce měly obdržet necelou dvacítku nosných raket. Střely by mělo být možné odpalovat z lodí, letadel nebo ze země. Podle tvrzení Ukrajiny měla Moskvu zasáhnout dvojice střel vypálená z pobřežní baterie.

iZdroj fotografie: Vitalij Pančišin / Creative Commons / CC BY-SA
Odpalovací vozidlo systému R-360 Neptun

Ukrajinská zbraň vychází ze sovětského programu protilodní střely Kh-35, kterou později dokončilo Rusko. Velká část dokumentace byla i na Ukrajině, kde se mělo vyrábět mnoho částí systému. Proto země měla technologii na jejich vývoj. Neptun se podobá ruské Kh-35U, ale je větší a má větší dolet. První informace o její existenci se objevily v roce 2013. Testy začaly roku 2016, ale tehdy střela údajně ještě neměla radar, který by ji v konečné fázi naváděl na cíl.

Ukrajinské ozbrojené síly na projekt měly klást důraz, protože si byly vědomé značné přesily ruského námořnictva a toho, jaké nebezpečí představuje pro dlouhé pobřeží země v Azovském a Černém moři. Testy skončily v roce 2020 a v roce 2021 ministerstvo obrany oznámilo, že bude financovat výstavbu pobřežního obranného systému. Ten se měl podobat ruskému systému Bal, jen být o něco málo vyspělý. Baterie se měla skládat z šesti vozidel s 24 raketami. V roce 2021 byl pro systém představen radar Mineral-U s dosahem až 600 kilometrů.

Stačit měla hlavně na menší plavidla

Údaje o raketách Neptun jsou zatím omezené. Jedna má být zhruba 4,4 metru dlouhá a její hmotnost je 870 kilogramů. Samotná bojová hlavice pak má hmotnost 145 kilogramů. Předpokládalo se, že je to dostatečná velikost k tomu, aby mohla úspěšně ničit plavidla do 5 000 tun, jakými jsou korvety nebo fregaty. Ukazuje se, že v případě dobrého zásahu, nebo vícenásobného, jsou účinné i na větší lodě, protože výtlak Moskvy byl plných 12 490 tun.

iZdroj fotografie: Uživatel VoidWanderer / Creative Commons / CC BY-SA
Vozidlo s náhradními raketami Neptun

Střela letí podzvukovou rychlostí. Po odpálení se pohybuje ve výšce 10 až 15 metrů nad zemí. V konečné fázi letu pak klesne do výšky tří až 10 metrů. Předpokládalo se, že kvůli podzvukové rychlosti by měla být moderními systémy zachytitelná a zneškodnitelná. Moskva disponovala protivzdušnými a pro námořní použití upravenými systémy S-300, OSA a šesti AK-630, což jsou protiraketové rychlopalné šestihlavňové rotační kanony ráže 30 milimetrů.

Systém Neptun má i českou stopu. Ukrajina ho původně umísťovala na domácí nákladní automobily, po problémech si jako vozidlo pro nesení střel vybrala podvozek Tatra 8×8 T815-7. Přebíjecí vozidlo pak má být na podvozku Tatra 6×6. V roce 2020 měla být podepsána dodávka raket Neptun pro Indonésii. Existuje podezření, že na technologii Neptun je založena i severokorejská protilodní střela Kumsong 3.

Jak velkým úspěchem je podle vás potopení ruského křižníku Moskva?

Zdroj: MilitaryToday, RootNation

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články