Šok! Rheinmetall chce představit nový tank KF51. Přitom evropský MBT, na jehož vývoji se podílí, by měl být hotov až za 10 let

Naprostá většina konstrukcí tanků, které jsou ve výzbroji států NATO, vychází z doby studené války a jsou jen modernizované. Ví se, že je bude třeba brzy nahradit.

i Zdroj fotografie: Rheinmetall / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Doslova jako blesk z čistého nebe zapůsobila zpráva zbrojního koncernu Rheinmetall. Ten oznámil, že na mezinárodní výstavě Eurosatory 2022, která se od 13. do 17. června koná v Paříži, představí nový hlavní bitevní tank nazvaný KF51. Byl by to vlastně první evropský moderní těžký tank tohoto století. Francie s Německem, resp. jejich firmy přitom pracují na projektu evropského tanku, který by nahradil stroje Leopard 2 a Leclerc. Ten měl být ale připraven k výrobě až někdy v roce 2035.

Tank bude vyzbrojen dělem ráže 130 milimetrů

Žádné velké podrobnosti k tanku firma Rheinmetall zatím neuvedla, Tvrdí pouze, že přinese výrazný pokrok ve své smrtící síle a schopnostech přežít na bojišti. Tank by měl samozřejmě disponovat i moderními systémy, které umožní síťové sdílení informací na bojišti. Vyzbrojen by měl být dělem ráže 130 milimetrů. Na podrobnosti si zájemci budou muset počkat do slavnostního ceremoniálu, na kterém společnost svůj nový výtvor představí.

Dá se předpokládat, že hlavní zbraní ráže 130 milimetrů společnost míní tankový kanón Rh-130 L/51 o délce 51 ráží. Tuto zbraň Rheinmetall představil v roce 2016. Reagoval tak na vývoj ruského tanku Armata, který je vybaven pokročilým pancéřováním. S ním by mohla mít děla ráze 120 milimetrů, která jsou nyní v NATO standardem, problém. Opakovaně se dokonce uvažovalo, že by se nové dělo od Rheinmetallu namontovalo do některého současného tanku, i když ve skutečnosti byly předvedeny jen některé demonstrátory skutečného kanónu.

Je to kanón výrazně výkonnější, ale také ale oproti svému předchůdci ráže 120 mm těžší o 300 kilogramů. Firma pro dělo také vyvinula novou protitankovou munici s wolframovým penetrátorem. Ta by měla poskytovat o 50 procent vyšší kinetickou energii, než dosahuje současné standardní střelivo pro děla ráže 120 milimetrů. Tím by se výrazným způsobem zvýšila i průraznost těchto střel. Opakovaně se mluvilo o tom, že by toto dělo mohlo být použito v projektu evropského tanku MGCS.

Firma letos ukázala i lehký tank

Rheinmetall se v poslední době snaží výrazněji proniknout svými produkty na světový zbrojní trh. Před nedávnem představil i model lehkého tanku Lynx 41 umístěném na platformě bojového vozidla Lynx. Ten je vybaven věží s dělem ráže 120 milimetrů, které je používané na tancích Leopard 2. O tomto bojovém vozidle, které se účastnilo soutěže o BVP české armády, se v posledních dnech často mluví jako o tom, které by česká armáda nakonec mohla koupit.

Pokud jde o českou armádu, ta čekat na nový společný evropský tank v dnešní situaci moc nemůže. Jeho demonstrační fáze má být hotova v roce 2024 a do výzbroje má přicházet v roce 2035. Přičemž plná výroba se rozjede o pět let později a zpočátku bude postupovat jen do výzbroje Francie a Německa místo jejich starších MBT. Tedy pokud vývoj něco nezbrzdí. Pro někoho může být překvapením fakt, že Rheinmetall je zároveň jednou ze tří hlavních firem, které se na projektu evropského tanku podílejí.

Přesto chce představit produkt, který by se mohl stát jeho konkurentem a být na trhu mnohem rychleji. Ale když se nad tím zamyslíme, má to svoji hlavně ekonomickou a podnikatelskou logiku. Rheinmetall by mohl být podle uzavřených smluv například teoretický výrobce jedné třetiny nového evropského bitevního tanku, a v tom případě by byl také příjemcem jen jedné třetiny zisku, a to až po roce 2035. Navíc by byl závislý na rozhodnutí minimálně dvou dalších partnerů, jestli a za kolik a komu by se nový evropský bitevní tank vůbec dodával.

Jako firmě stoprocentně obeznámené se stavem projektu jí musí být také poměrně přesně známo, kdy skutečně bude společný evropský tank připraven k výrobě a prodeji, přes veškeré politické proklamace a přání evropských politiků. Její aktuální ohlášení výroby vlastního tanku stejné kategorie naznačuje, že s vývojem nového evropského tanku z časového hlediska není zřejmě všechno v pořádku. Koneckonců jako u všech vojenských projektů, které řídí místo odborníků pár evropských politiků.

Němci vycítili šanci

A protože po technické stránce určitě zná celý projekt, není pro firmu Rheinmetall problém při její technologické úrovni a vývojové kapacitě převzít do svého tanku všechny pokrokové systémy a špičkové technologie vyvíjené pro tank evropský, nebo je nahradit vlastními ekvivalenty se stejnými, nebo dokonce lepšími vlastnostmi a schopnostmi. A když už má vyvinut a odzkoušen vlastní moderní tankový kanón Rh-130 L/51……..?

Tak trochu to připomíná situaci, do níž se dostali v minulosti západoevropští partneři při vývoji a plánování výroby Eurofighteru. Francouzská firma Dassault nakonec před dokončením vývoje z projektu vycouvala, a vyvinula svůj vlastní stroj Rafale stejné kategorie. A vypadá to, že s ním nakonec udělá větší „díru do světa“, zvláště po trochu nečekaném ověření jeho výkonnosti v Egyptě, než dokázal samotný Eurofighter.

Nedávné prohlášení firmy Rheinmetall o představení svého vlastního bitevního tanku proto signalizuje vojenským odborníkům, že firma zvážila současný stav na hladovém trhu, cítí slušné možnosti odbytu i pro svoji konstrukci, když přijde na trh včas. A že silně pochybuje, že by si společný evropský tank z tohoto koláče až po roce 2035 dokázal kromě politicky zdůvodněných zakázek nějak významněji ukousnout. Může to být také velmi zajímavý signál pro vlády zvláště východoevropských zemí, právě se ohlížejících po náhradě za vyřazované ruské tanky….

Proč Rheinmetall tak zdánlivě nečekaně přichází s projektem hlavního bitevního tanku?

Zdroj: Rheinmetall, Bulgarianmilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články