Ruské autonomní robotické vozidlo Marker je schopné překonat i obtížný terén a má namířeno i do vesmíru

Snaha o robotizaci má jednoduchý důvod. Moderní válka je tak pokryta médii, že každá ztráta na životech může otřást veřejným míněním a podrýt autoritu vlády i armády státu.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Public domain
                   

Rusové v tomto směru učinili velký pokrok se svým autonomním pozemním vozidlem Marker. Tento robot na pásovém podvozku při lednovém testování úspěšně překonal náročný terén, na němž si poradil nejen s překážkami a průjezdem lesem, ale také s hlubokým sněhem a dalšími nástrahami. Celkově urazilo testované vozidlo trať dlouhou 30 kilometrů, aniž by bylo jakkoli ovládáno nebo naváděno lidskou obsluhou.

Autonomní robotické válečné stroje dnes vyvíjí mnoho zemí

Třicetikilometrová vzdálenost je zdánlivě malý úspěch, ale u pozemního vozidla této velikosti a hmotnosti jde přeci jen o obdivuhodný výkon. Ruská armáda již připravuje další zatěžkávací zkoušky, během kterých by měl Marker postupně překonat vzdálenosti 50, 100 a 200 kilometrů. Pokud uspěje i v těchto testech, bude mít toto vozidlo otevřené dveře k zařazení do aktivní služby.

Samotná platforma Marker poháněná údajně elektromotory s bateriemi se testuje v několika prototypech, které vyvíjí Ruská nadace pro perspektivní (zbraňový) výzkum FPI ve spolupráci s ruskou společností NPO Androidnaja. Oleg Martjanov, ředitel Národního centra pro vývoj technologií uvedl, že Marker se ovládá mimo jiné hlasovými povely prostřednictvím tabletu v rukou operátora, který tak nemusí být pouze v připravené řídící stanici, ale jednoduše v terénu kdekoli v příslušné vzdálenosti od pohybujícího se vozidla Marker.

Dosah tohoto bezdrátového spojení, které slouží i pro výměnu dat, je 2 až 5 km. Marker je tudíž v principu vozidlo bez posádky, které může být řízeno na dálku, nebo se pohybovat samostatně pomocí předprogramovaných jízd, nebo za pomoci vlastní AI. V daném případě jde v podstatě o robotickou pásovou plošinu, která ale má být vyvíjena i v kolové verzi. Na plošině je instalován u většiny zkoušených prototypů takzvaný bojový střelecký modul, nebo také modul protivzdušné obrany.

Kompletní vozidlo má být využito například jako základní prvek systému PVO, především proti dronům, a to i proti sebevražedným. Je proto vybaveno speciálním radarem propojeným s řídícím systémem střelby a svojí AI. Tento radar údajně je schopen rozpoznat i mikrodrony na dostatečně velkou vzdálenost a umožnit je tak včas zničit. Modul protivzdušné obrany krátkého dosahu instalovaný na plošině Marker se může otáčet rychlostí 350 stupňů za sekundu, což dosud žádný podobný systém na světě nedokázal. 

Zelení mužíčkové třeste se, jede Marker

Dalším vývojem se má dosáhnout vybavení platformy Marker vlastními minidrony, které budou moci operovat on-line v roji. Drony mají být schopny provádět průzkum, navádět vlastní Markery a přitom fungovat jako „loudavá“ munice. Měli by mít dolet podle některých zpráv až 500 km. Prototyp vozidla Marker byl vyzkoušen v říjnu a prosinci 2021 také jako automatizovaná ozbrojená platforma hlídkové a strážní služby při ostraze kosmodromu Vostočnyj.

Testování na kosmodromu zahrnovalo samočinný provoz po dobu tří dnů bez dobíjení a prokázání údajně pokročilé schopnosti rozpoznávání objektů díky vlastní AI při autonomním pohybu v neznámém prostředí. Tento pozemní robot vyzbrojený kulometem a protitankovými střelami tak vpodstatě začal službu jako hlídkový na kosmodromu.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Public domain
Hodí se do různých situací

V budoucnu by měl údajně vyrazit i do vesmíru. Rusové totiž plánují vyslat do vesmíru tohoto bezpilotního průzkumníka vyzbrojeného standardně protitankovými střelami a kulomety ráže 7,62 x 54 mm i na jiná nebeská tělesa. Zelení mužíčkové, třeste se! Ruská armáda pochopitelně technické podrobnosti o svém novém vozidle nesdělila.

Podle odborníků však Marker sdílí všechny výhody autonomních vozidel této kategorie – je rychlejší a lehčí než stroje s lidskou posádkou, a navíc je odolnější, protože jeho konstruktéři nemusí myslet na bezpečný vnitřní prostor s podporou životních funkcí posádky. Modulární Marker by měl být podle dostupných informací vybaven například:

  • Algoritmem neuronové sítě vlastní umělé inteligence svého IT vybavení, která je schopna se učit
  • Celou řadu senzorů
  • Blíže nespecifikovanými samopaly od firmy Kalašnikov a odpalovačem protitankových granátů

Jak by Marker mohl být prospěšný ve vesmíru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články