Mnohé ruské tanky s sebou vozí na zádi kládu. Důvod vás překvapí svou jednoduchostí

Tankisté nemají lehký život, protože jejich těžký stroj je sice chrání, ale znamená i mnoho problémů. Přišli proto na triky, jak si vše zjednodušit.

i Zdroj fotografie: Autor neznámý / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když se podáváte na mnohé ruské, ale třeba i ukrajinské tanky, často na jejich zádi uvidíte podivnou věc. Bývá zde připoutaná kláda, která má délku stejnou jako je šířka obrněnce. Tyto záběry nejspíše nespatříte na nějaké vojenské přehlídce, kde jsou vozidla nablýskaná, aby vypadala co nejlépe. Ale o to častěji je můžete vidět na cvičeních nebo při ostrém bojovém nasazení. Naopak západní tanky s sebou klády většinou nevozí.

Kláda není dodatečný pancíř

Mnoho lidé by se proto mohlo ptát, co ta kláda na zádi tanku dělá. Jednou z myšlenek mnohých je, že jde o dodatečnou ochranu citlivé zádi. To je nesmysl, protože jediná kláda pokryje jen malý kus tanku. Navíc dřevo by pravděpodobně průniku nějakého projektilu nezabránilo. I když teoreticky by asi dokázalo dříve spustit výbuch kumulativní střely a tím snížit její účinek. Pravděpodobně ale velmi málo. Odpověď je přitom prostá. Je to pomůcka na vyproštění vozidla.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA

Terén na území bývalého Sovětského svazu je zcela jiný než v západní nebo střední Evropě. Zde jsou silnice a zpevněné cesty, ale i jiné počasí. Každý ví, jak dopadly německé obrněné divize při útoku na Moskvu na podzim 1941. I když se Němci snažili rozšířit pásy tak, aby váha obrněného vozidla spočívala na větší ploše, stejně zapadala do bahna, Proto si ruští a ukrajinští tankisté museli osvojit znalosti, které ti západní prostě nepotřebují.

Kláda jako opora pásů

Pokud nemáte nějaké vyprošťovací vozidlo, je jedinou možností, jak se z bláta dostat, rozložit hmotnost vašeho tanku na ještě větší plochu, než jsou pásy. Jak ukazuje video o tomto problému, je trik velmi jednoduchý. Kláda se za pomoci řetězů připoutá k přední části obou pásů. Tank na ni pomalu najede. Ta mu tak poskytne podporu. Jak se pásy pohybují dozadu, kláda se pohybuje s nimi a stále je tedy o co se opírat.

iZdroj fotografie: Public Domain

To, že západní tanky kládu nevozí, ale neznamená, že jejich osádky tento trik neznají. Jen ho tak často nepotřebují, navíc jejich armády většinou disponují dostatkem vozidel k vyproštění, která jsou nedaleko. Ale třeba na záběrech z druhé světové války můžete najít mnoho amerických tanků Sherman, které s sebou klády také vozily. Trik znali ale již tankisté za první světové války a dokázali se takto dostat třeba z díry po granátu.

Znáte jiné tankistické triky?

Zdroj: Quora

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články