Armagedon pro ukrajinská města: nasadí-li Rusko své raketomety, doslova je smaže. Použít může i obávané termobarické zbraně

Raketomety se začaly využívat za druhé světové války a potvrdila se jejich nesmírná účinnost. Vzhledem ke své nepřesnosti jsou smrtelně nebezpečné pro civilisty.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

K ostřelování ukrajinských měst dělostřeleckými granáty a přesnými raketovými i křižujícími střelami, k němuž se zatím uchyluje ruská armáda, může přidat při své nejnovější taktice boje na dálku i další, poněkud děsivější zbraně. Na Ukrajině totiž disponuje i velkým počtem salvových raketometů, které dokáží při hromadném použití způsobit obrovské škody. Vlastní jich hned několik typů a patří tradičně k jejím nejobávanějším zbraním.

Grad je zdaleka nejpočetnější

Ruské salvové raketomety dosud nebyly příliš přesné a zatím spíše působí plošně. Tím nejznámějším a nejpočetnějším typem je ještě bývalý sovětský BM-21 Grad. Rusko jich má mít více než 2 500, i když větší část z nich je v rezervě. Jejich nasazení na Ukrajině bylo zjištěno již v konfliktu v roce 2014. Stejnou zbraní disponuje i Ukrajina. Podle tvrzení ukrajinské armády právě rakety tohoto systému v pondělí zasáhly z pobřeží ruskou hlídkovou loď Vasilij Bykov u Oděsy.

Grad je salvový raketomet ráže 122 milimetrů. Zařízení tvoří 40 odpalovacích tubusů umístěných společně jako otáčivé na korbě nákladního automobilu. Tříčlenná posádka z nich může rakety vystřelovat jednotlivě, ve skupinách či plné salvě během 20 sekund. Většinou se používá baterie složená z několika vozidel, prapor jich má 18, a je tedy schopen vypálit 720 raket během několika sekund. Nejnovější typy mají dostřel až 30 kilometrů.

iZdroj fotografie: Vladislav Falšivomonětčik / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet BM-21 Grad na přehlídce v Jekatěrinburgu

Obě země mají také těžší raketomety MN-27 Uragan. Ty využívají rakety ráže 220 milimetrů. Zařízení tvoří 16 odpalovacích tubusů na korbě nákladního auta. Jejich hlavice mají hmotnost 90 až 100 kilogramů. Mohou obsahovat i submunici, případně miny, které se užívají k plošnému zaminování nějakého prostoru. Podle některých neověřených informací se k raketám tohoto typu snažilo Rusko vyvinout i přesně naváděné „inteligentní” hlavice.

Zatím ale není jasné, stejně jako u typu Směrč, kde se o to údajně také pokouší, jak daleko vývoj pokročil, a jestli Rusko alespoň technicky už uspělo. Efektivní dostřel systému Uragan je 35 kilometrů, všech 16 raket lze odpálit také během 20 sekund. Rusko MN-27 na Ukrajině má, dokazují to i fotografie zničeného ruského konvoje.

Raketami Smerč ostřelovali Charkov

Ještě silnější zbraní je raketomet BM-30 Smerč, který využívá rakety ráže 300 milimetrů. Systém je tvořen 12 odpalovacími tubusy na korbě těžkého terénního nákladního automobilu. Bojová hlavice má hmotnost kolem 250 kilogramů a raketa doletí do vzdálenosti až 90 kilometrů. Využívá i kazetovou munici se 72 kusy submunice. Na Ukrajině bylo potvrzeno nasazení tohoto systému například při ostřelování Charkova.

Další zbraní, která byla mezi ruskou technikou spatřena, je raketomet TOS-1 (30 raket Buratino 220 mm, dostřel 3 600 metrů) a TOS-1A (24 raket Solncenpjok 220 mm, dostřel 6 000 metrů). Jsou obávanou zbraní, protože se v nich používá termobarická munice, která patří k nejničivějším druhům konvenčních zbraní. Na rozdíl od předchozích typů jsou tyto systémy umístěny na podvozku tanku T-72. Nejnovější verze mají dostřel až 10 kilometrů.

iZdroj fotografie: Vitaly Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Raketomet BM-30 Smerč

Salva raketometu může zabít vše živé na velmi rozsáhlé ploše prostě tím, že zášleh výbuchu, kromě obrovského ničivého účinku tlakové vlny a žáru prostorového výbuchu, doslova vysaje z velkého území všechen dýchatelný kyslík a nahradí jej zplodinami výbuchu. Vše živé, pokud není roztrháno tlakovou vlnou a spáleno výbuchem, se zde udusí.

Kromě toho má Rusko ve výzbroji ještě menší počty jiných raketometů, jako je Tornado S či Tornado G, které jsou ale většinou moderními verzemi některých předchozích zbraní. Většinu z nich může nasadit i Ukrajina, ale ta bojuje na svém území a je dost nepravděpodobné, že by s nimi ostřelovala nějaká ruská nebo ukrajinská města plná obyvatel.

Jak se díváte na ostřelování měst salvovými raketomety?

Zdroj: Businessinsider, Autorský text Víta Lukáše

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky