Tanky budou jako neviditelné: Rusko vynalezlo materiál na skrytí techniky, díky němuž nepůjde odhalit ani moderním radarem

Nový unikátní materiál má ruskou techniku zcela ukrýt před zraky radarů i dalších „hledačů. Jako první ji má dostat do výbavy tank T14 Armata.

Ruský tank Armata T14 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace
                   

Když například houfnice vystřelí protitankovou naváděnou munici SMArt 155, dojde nad odhadovaným cílem k jejímu rozpůlení a každá část vyhledává radarem cíl, nejčastěji tedy tank nebo obrněné vozidlo. Jakmile ho zaměří, automaticky ho zaměří a speciálním projektilem skrze slabou střechu zničí. Pokud ale radar nic nenajde, přijde drahá střela vniveč. Rusko nyní tvrdí, že umí šance na zaměření přinejmenším zmenšit. Je ovšem otázkou, co je na zprávách pravda, neboť je prý materiál určen hlavně pro zatím neexistující tanky T-14 Armata.

Materiál připomíná látku na šití obleků

Podle zveřejněných informací má být krycím materiálem látka ze speciálního feritového vlákna., které má na dotek připomínat látku používanou například na šití obleků nebo závěsů. Oproti jiným látkám schopným podobného krytí před radarem má ale být mnohem lehčí. Toto vylepšení pro tanky Armata, ale nejspíše i další techniku, by tak bylo neobyčejně skladné a vojákům by umožňoval snadnou manipulaci.

Vlákna vyvinula ruská společnost Ruselectronics a podle jejího ředitele Igora Kozlova má látka dvě vlastnosti: chrání zařízení před elektromagnetickým zářením, a dále výrazným způsobem snižuje úroveň elektromagnetického pole přikrytého objektu. Podle ruských médií to znamená, že by byly nehybné objekty (třeba bunkry nebo zamaskované tanky a další technika) v podstatě neviditelné pro zbraně naváděné tepelným, infračerveným a elektromagnetickým způsobem.

Podobnou, ale těžší plachtu už Rusko má

Rusko už nicméně podobnou krycí plachtu vlastní, používá ji pod označením Nakidka. Na Ukrajině padla do rukou ukrajinských vojáků třeba s nepoškozeným tankem T-90M a pokryté jí bývají například samohybné houfnice. I ta má přitom pohlcovat radarové vlny a redukovat možnost infračerveného nebo tepelného zaměření. Podle dostupných údajů je však hmotnost metru čtverečního u takové krycí plachty asi 2 kilogramy, na druhou stranu je velmi odolná.

Co je na zprávách o zázračné krycí plachtě pravda, se nedá z ruských médií odvodit. Už informace o tom, že je určena pro tanky Armata, je přinejmenším úsměvná, protože ruský zbrojní průmysl již několik let není schopen rozeběhnout jejich výrobu a existuje jen několik prototypů k testování nebo ukazování na přehlídkách. Ruská propaganda je navíc známa přeháněním o schopnostech ruských zbraní; a to zejména v případech, kdy potřebuje odvést pozornost od vážných problémů.

Jak moc věříte ruským zprávám o zázračné krycí plachtě?

Zdroj: Techinsider
Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout