Rusko zmodernizovalo své těžké samohybné dělostřelectvo. Nepřátelé by měli být na pozoru

Dělostřelecké systémy 2S7M Malka ráže 203 milimetrů zůstanou ve službě. Rusko je významně modernizovalo, starší verze byly s úspěchem nasazené i v několika nedávných konfliktech.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
                   

Ruské těžké samohybné dělostřelectvo bude i nadále spoléhat na houfnici 2S7M Malka. Ačkoli pochází ze sedmdesátých let minulého století, jde stále o jednu z nejsilnějších dělostřeleckých zbraní v aktivní službě na světě. Byla nasazena i v několika nedávných konfliktech. Rusko v minulém roce začalo s její modernizací, která významně zlepšila její parametry.

Nahrazení ukrajinských dílů

V sedmdesátých letech byl systém vyráběný pod označením 2S7 Pion. Sloužil ve vojskách Varšavské smlouvy, byl i ve výzbroji Československé armády, ale byl později vyřazen. Sovětský svaz přišel v osmdesátých letech s jeho modernizaci na 2S7M Malka. Po rozpadu Sovětského svazu byly většinou uskladněné, ale ruská armáda je začala opět hojně používat. Například boje na Ukrajině totiž ukázaly, že konvenční dělostřelectvo má svoji sílu.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative commons / CC BY
2S7M Malka

Modernizace je navíc mnohem levnější než nutnost stavět nakupovat nové dělostřelecké systémy. Současná přestavba spočívala především ve výměně převodovky, modernizaci komunikačních systémů a radiové stanice a nahrazení všech dílů, které byly původně vyráběné na Ukrajině. V současné době již vše produkuje domácí průmysl. Modernizovaný systém má mnohem lepší manévrovatelnost a měly se zlepšit a i další hlavní vlastnosti zbraně.

Střílí jadernou munici

Ani po modernizaci Malka sice nedosahuje vlastností moderních samohybných děl, ale je přesto velmi nebezpečná. Dokáže dostřelit do vzdálenosti téměř 40 kilometrů, za použití raketově poháněné munice až 55 kilometrů. I tak je to méně než moderní děla. Její 100 kilogramů těžký projektil dokáže při výbuchu vyhloubit pětimetrový kráter nebo zničit celou budovu či bunkr. Dělo navíc dokáže střílet jaderné granáty.

iZdroj fotografie: Uživatel Nitrid niklu / Creative Commons / CC0
2S7 Pion

Kromě Ruska mají zbraně, v nemodernizované podobě, ve výzbroji i další země, především z bývalého Sovětského svazu. Ale i Anglola, která je získala z České republiky. Zbraň byly použita v Afghánistánu a při válkách v Čečensku. Ve válce s Ruskem nebo proruskými separatisty je nasadily Gruzie nebo Ukrajina. Naposledy pak houfnici použil loni Ázerbájdžán v konfliktu s Arménií.

Zdroj: Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články