Ruský laser Peresvet v Sýrii sestřelil izraelský bezpilotní letoun

Podle ruského zpravodajského serveru Avia Pro testuje v Sýrii ruská armáda nový laserový zbraňový systém Peresvet (v originále Пересвет). Právě nový systém mohl být využit k sestřelení izraelského bezpilotního letounu v jihozápadní Sýrii.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

V Sýrii ostatně ruské ozbrojené složky testují zbraně a bojová vozidla dlouhodobě. V nedávné minulosti například unikly zprávy, že v Sýrii byl nasazen také nový robot T-14 Armata určený k odstraňování a zneškodňování min. Mezi další vybavení, které ruská armáda v nedávné minulosti zařadila do výzbroje, patří:

  • Nadzvukový kluzák Avangard, dříve známý pod kódovými označeními Objekt 4202, Yu-71 a Yu-74
  • Řízená střela s plochou drahou letu 3M22 Zircon, určená primárně proti námořním cílům
iZdroj obrázku: Pixabay.com
Peresvet hlásí první úspěšný sestřel

Peresvet představil sám prezident Putin

Že Rusko bere svou armádu velmi vážně, není žádným tajemstvím. O existenci laserového systému Peresvet dokonce veřejnost na jaře roku 2018 informoval sám prezident Vladimir Putin. V létě pak zveřejnilo ruské ministerstvo obrany video s tímto novým systémem. A v prosinci loňského roku byly lasery Peresvet spolu s nadzvukovými kluzáky Avangard poprvé povolány do bojové pohotovosti.

Dokončení vývoje

Zdá se, že první nasazení proběhlo podle plánů, protože letos v lednu oznámila ruská tisková agentura, že oddělení výzkumu a vývoje ruské armády v letošním roce dokončí projekt vývoje taktického laseru určeného k likvidaci dronů a slabě chráněných pozemních cílů pro pozemní a letecké síly i námořnictvo. Podle všech indicií se jedná právě o systém Peresvet.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Bude mít mnoho možností využití

Ruský systém se podobá laserovým zbraňovým systémům AN/SEQ-3 Laser a XN-1 LaWS, které vyvinulo a využívá americké námořnictvo. Pokud je tomu skutečně tak, Peresvet je založen na principu infračerveného paprsku z polovodičového laserového pole, který lze nastavit tak, aby cíl přímo zničil, případně tak, aby ochromil senzory cíle. Jak dokázal nedávný incident, Peresvet je schopen zničit například bezpilotní letouny či řízené střely.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Babská rada nad zlato: Nápoj se skořicí a zázvorem pročistí střeva během 3 dnů. Kromě toho začne ubývat tuku na břiše
adbz.cz
adbz.cz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě