Ruský robopes se samopalem na zádech má pomoci s hlídkováním. Střelbu dávkou ale viditelně nezvládá

Armády se dlouhodobě snaží vyvinout autonomní roboty vypadající jako čtyřnohá zvířata. Mohou pomoci při misích, a to i v těžkém terénu.

i Zdroj fotografie: Uživatel JJxFile / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruský konstruktér Alexander Atamanov se z vlastní iniciativy rozhodl postavit robopsa, kterému na hřbet umístil automatickou zbraň. Svého robota pak na videu, které se šíří i po sociálních sítích, nechal střílet do terčů. Podobné koncepty čtyřnohých robotů, jež by měly pomáhat ozbrojeným silám, nejsou výjimečné, již jich bylo představeno několik. Ale ruský robopes má minimálně jednu evidentní slabinu.

Stroj není určen pro bitevní pole

Robopes má na svém trupu sice umístěn znak speciálních jednotek Specnaz, ale nejspíše půjde jen o marketingový trik. Sám jeho konstruktér totiž tvrdí, že robopes není určen pro nasazení v bojových operacích. Podle něho by se spíše uplatnil při nějaké hlídkové službě. V základní verzi je prý robot programově prázdný. Jeho uživatel tak má možnost naprogramovat misi, kterou bude stroj vykonávat.

Robopes má mít na každé straně hned čtyři kamery. Také je vybaven sonary, díky nimž dokáže pomoci detekovat různé překážky. Psa tak lze naprogramovat například na nějakou trasu. Pokud narazí na nečekanou překážku, dokáže se jí vyhnout. Disponuje zabezpečeným rádiovým obvodem, kterým se může spojit s lidskou obsluhou. Nainstalované kamery však zabírají bezprostřední okolí stroje. Aby mohl střílet a zbraň zaměřit, musí mít kameru i na dálku.

Na zveřejněném videu se pes pohybuje trochu směšným pohybem, kdy neustále rychle přešlapuje. Nejde o nic neobvyklého, takto robot udržuje stabilitu a mapuje zem pod sebou. Zvládá tak i obtížný terén, který by robot s koly nebo pásy nemusel projet. Něco jiného však nastane, když robopes začne střílet ze zbraně na hřbetu. Zde je podle všeho nainstalován samopal PP-19 Vityaz používající náboje 9×19 milimetrů.

Střelbu dávkou robot nezvládá

Při střelbě jednotlivými ranami robot nejspíše funguje, když však předvádí střelbu dávkou, zpětný ráz zbraně ho doslova zvedne na zadní. Většina projektilů tak evidentně neletí k cíli, ale pánubohu do oken. Podle Atamanova by na hřbetu robota šly samozřejmě použít slabší zbraně s menší ráží nebo nesmrtící, které ani žádný zpětný ráz nemají.

Každopádně ruský robopes, a to ani vyzbrojený, není žádná světová novinka. Například v roce 2021 byl na setkání Asociace armády Spojených států předveden robopes se speciální odstřelovací zbraní ráže 6,5 milimetru. Robopsa od Boston Dynamics letos Američané věnovali Ukrajině, kde pomáhá s likvidací min. Před nedávnem pak většího čtyřnohého robota předvedla na veřejnosti i čínská armáda.

Jak užitečné mohou být vojákům současné typy čtyřnohých robotů?

Zdroj: TechInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část