Rusové své Iskandery maskují speciální multispektrální kamufláží. Bojí se nejspíše dronů a průzkumu NATO

Utajení pozic jednotek a zbraňových systémů před nepřítelem je jednou z velmi důležitých strategií. Můžete pak protivníka překvapit a nehrozí vám od něho útok.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zajímavou skutečnost odhalily před nedávnem zveřejněné záběry ruské státní agentury Ria Novosti. Ta ukázala rakety 9K720 Iskander, které má ruská armáda umístěné v oblasti Charkova. Nejzajímavější na těchto záběrech není samotná zbraň, ale její maskování. Na vozidlech je totiž umístěna speciální multispektrální kamufláž, která se má vyznačovat mnoha pokročilými funkcemi. Oproti klasickým maskovacím sítím jsou prý její schopnosti až neuvěřitelné.

Ukrajinci dostávají informace i od spojenců

Umístění takovéto sofistikované kamufláže na vozidla ukazuje, že ruské jednotky mají nejspíše obavy před ukrajinským průzkumem. Případně před průzkumem, který provádějí západní spojenci a jehož výsledky téměř v reálném čase Ukrajincům předávají. Ti tak mohou znát umístění těchto nesmírně cenných zbraňových systémů a mohli by plánovat jejich zničení, i když se mohou nacházet i mnoho kilometrů daleko od fronty.

Iskandery jsou balistické rakety krátkého doletu. Oficiálně mají dolet až 500 kilometrů, ale předpokládá se, že je o něco vyšší. Byly navržené tak, aby dokázaly překonat protiraketovou obranu. Mají například speciálně odpalované návnady. Jejich hlavice má hmotnost 700 až 800 kilogramů. Cíle mají zasahovat s přesností pět až sedm metrů. Rusko je na Ukrajině využívá například k útokům na vojenskou infrastrukturu.

Podle veřejných zdrojů jedna baterie Iskanderů, která se sestává z šesti odpalovacích vozidel, řídícího velitelského stanoviště, 24 raket a podpůrných vozidel, stojí asi 120 milionů dolarů (2,7 miliardy korun). Zničení byť jen části takového systému by byla velmi citelná ztráta. Nehledě na morální dopad, protože Iskandery jsou považovány za jednu z výkladních skříní ruských ozbrojených sil.

Zakryje teplo a změní radarový obraz

Multispektrální kamufláž takový systém pouze nezakrývá, má řadu pokročilých funkcí. Například může měnit tvar, jakým se maskovaný objekt zobrazuje na různých průzkumných systémech. Dokáže například snižovat tepelnou signaturu nebo měnit radarový odraz. Průzkumné drony a další prostředky právě často radary či infračervené vyhledávání využívají. Jejich operátoři ale nemusí multispektrální kamufláží maskovaný objekt vyhodnotit jako důležitý.

iZdroj fotografie: Uživatel Sonaz / Creative Commons / CC BY
Vozidlo Marder s multispektrální kamufláží

Jaké jsou schopnosti ruské kamufláže nelze přesně říci, ale na konstrukci podobných maskovacích systémů výzkumná armádní pracoviště již řadu let pracují v mnoha zemích. Často se inspirovala v přírodě. Pro příklad hmyz nebo rosničky mají maskování, které funguje i v infračerveném spektru. Potřebných vlastností u vojenské techniky se dosahuje kombinací různých materiálů a tvarů.

Že se Rusové obávají nějakého útoku, je po jejich zkušenostech pochopitelné. Nedávné potopení křižníku Moskva ukazuje, že Ukrajina umí připravit nečekané překvapení. Pokud chtějí mít své zbraně blíže frontě, musí Rusové počítat třeba s útokem dronů jako je Bayraktar. Jejich řízené pumy, pokud by byl systém v oblasti doletu dronu, by odhalený systém Iskander mohly velice snadno zničit.

Jak velký strach mohou mít Rusové z útoku na své moderní zbraně?

Zdroj: DefenceBlog

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články