Modernizovaný ruský S-300V4 spolu s nejnovějšími raketami zvládne sestřelit i letoun pár metrů nad zemí

V extrémně malých výškách jsou letadla většinou chráněna před protiletadlovými střelami, protože je radary nedokážou zaměřit. Ovšem technologie našla řešení i zde.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruské protiletadlové obraně se daří sestřelovat i velmi nízko letící letadla, a to na opravdu velké vzdálenosti. I přes problémy, se kterými se ruská armáda i protiletadlové zbraně potýkají, jsou jejich schopnosti důkazem, že ruské systémy stále patří k těm nejlepším na světě a nelze je podceňovat. Pozoruhodná je ovšem skutečnost, že tyto doložené excelentní sestřely se povedly systému S-300. Pravdou je, že hluboce modernizovanému a s novými střelami.

Osvědčená taktika tentokrát nevyšla

Podle dostupných informací se v posledních dnech takto podařilo ruské PVOS zneškodnit jeden ukrajinský Su-27 a jeden Su-25. Ty se měly pokoušet útočit na cíle v blízkosti ruského Bělgorodu. Aplikovali často používanou taktiku ukrajinskými i ruskými letouny. Přiletěly do prostoru cíle jen několik metrů nad zemí, aby vystoupaly na krátký okamžik výše a odpálily střely, a pak zase klesly dolů do „psí“ výšky. I přes tuto taktiku, která většinu funguje dobře, ale byly zničeny.

Rusové k tomu údajně použili systém S-300V4. Ačkoli je S-300 zbraň, která byla zavedena do výzbroje již v roce 1978, je použitý systém úplně jiný než starší typy. Jedná se o verzi, jež byla kolem roku 2010 hluboce modernizovaná, aby si dokázala poradit i s velmi cennými a extrémně obtížnými cíli. Také může používat některé střely, které se nabíjejí do mnohem modernějšího systému S-400. Využívá i řadu technologií z něj.

Některá z moderních střel systému S-400 byla nejspíše použita právě při zásahu ukrajinských letadel. Sestřel se totiž povedl nejen ve výšce několika metrů nad zemí, ale na vzdálenost 217 kilometrů. To je více než dosavadní rekord rusko-ukrajinského konfliktu. V březnu se v oblasti Kyjeva podařilo sestřelit ruskému S-400 ukrajinskou stíhačku Su-27. Zásah byl na vzdálenost zhruba 150 kilometrů a stroj nezachránila ani jeho extrémní manévrovatelnost.

Zásahy až do 400 kilometrů

Verze V4 může používat například rakety 40N6, které právě s největší pravděpodobností stojí za popisovaným sestřelem. Ty mají dolet 400 kilometrů, mnohem více než dříve užívané střely do systému S-300. A také jsou vybaveny novými senzory, jež jim mají pomoci zasahovat cíl ve výšce pouhých 5 metrů nad zemí. Navíc létají rychlostí až Mach 14. Druhým typem střely, kterému se mohl tento zásah podařit, je 48N6DM. Její dosah je až 250 kilometrů.

Právě střely 40N6 jsou tou raketou, jíž by se měli soupeři obávat. Používá se nejen v S-300V4, ale i v systému S-400. Už delší dobu se jedná o střelu s nejdelším doletem, které zatím žádný systém na západě nedokáže konkurovat. Kromě Ruska jimi má disponovat i Čína, jež si ruské systémy pořídila a pravděpodobně je okopírovala. Údajně ještě lepší mají být střely z nejnovějšího S-500. Na druhou stranu i Ukrajinci umí s moderními protiletadlovými systémy bojovat. Zničili již řadu radarových stanic ruských zbraní za pomoci raket AGM-88 HARM.

Jak hodnotíte ruské protiletadlové zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články