Samopal KRISS Vector: futuristická zbraň 21. století má o 90 % nižší zpětný ráz a o 60 % vyšší přesnost i při střelbě dávkou

Vector v sobě skrývá celou řadu nových technologii, které ze samopalu dělají naprosto unikátní futuristickou zbraň. Snad se jednou dočká většího uznání.

KRISS Vector, SHOT time, 2010 i Zdroj fotografie: Uživatel Tac6 Media / Creative Commons / CC BY
                   

Je jen málo zbraní, o kterých se mluví jako o revolučních (pomineme-li propagandu některých zemí). Revolver Colt, kulomet Maxim, nebo třeba útočná puška Kalašnikov AK-47. Všechny tyto zbraně změnily poměry na bojišti i svět. Jako o zlomové a revoluční zbrani pro 21. století mluví někteří specialisté o sérii zbraní firmy KRISS, které mají systém bržděného závěru Super V.

Přesnost bez kompromisů

Vývoj nové zbraně započala firma KRISS (tehdy Transformational Defense Industries) v roce 2006. Autorem revolučního patentu byl francouzský inženýr Renaud Kerbrat, jehož nápad lze vysvětlit následovně: klasické automatické zbraně se vyznačují vysokou zastavovací silou, ale při střelbě dávkou nebo plně automaticky zbraň kvůli zpětnému rázu ztrácí stabilitu, a tím i přesnost. Nová konstrukce má však zpětný ráz prakticky eliminovat. Produkty firmy KRISS totiž využívají unikátní systém bržděného závěru Super V.

KRISS Vector, karabina Generace I iZdroj fotografie: Michael E. Cumpston / Creative Commons / CC BY
KRISS Vector, karabina Generace I

Vector má pevnou hlaveň a střílí s polouzavřeným závěrem, který je brzděn třením v šikmé drážce; veden je klasicky dozadu. Na jeho konci je však čep, který tlačí tzv. V-blok s protizávažím směrem dolů, čímž dochází k eliminaci velké části síly zpětného rázu. Blok pak vrací na místo zpětná pružina, a při jeho návratu je do hlavně zasunován nový náboj. Hlaveň je nezvykle v rovině se spouští, díky čemuž je část hmotnosti přenášena vzad. Vylepšení zajišťují u KRISS Vector o 90% menší zpětný ráz a zvýšení přesnosti o 60 %!

Superzbraň s řadou otazníků

I přes popsaný mechanismus jsou rozměry a hmotnost opravdu kompaktní – uvádíme parametry samopalu a poloautomatické civilní verze zbraně z něj vycházející. Délka 620 mm (se složenou pažbou 410 mm), délka hlavně 170 mm, hmotnost pak pouhých 2,7 kilogramů. Té bylo dosaženo za použití leteckého hliníku, molybdenové oceli a tvrzeného nylonu. I další parametr přitom mluví jasně pro mechanismus Super V. Kadence 1 200 ran v minutě (bez omezovače dokonce 1 500 ran v minutě), a efektivní dostřel je 328 metrů.  

KRISS Vector, karabina s dlouhou hlavní iZdroj fotografie: Picanox / Creative Commons / CC BY
KRISS Vector, karabina s dlouhou hlavní

Vector může být kalibrován na 9×19 mm Parabellum, .45 ACP nebo 10 mm. přičemž zásobníky jsou na 13, 17 nebo 30 nábojů. Od roku 2015 je vyráběna Generace II, která má lepší ergonomii pažby, vylepšený volič režimu palby, nebo ji lze dodat i s kamufláží a bohatou řadou vybavení. Vector má zatím jenom málo zákazníků (ve výzbroji mají karabinu jen speciální síly Bangladéše, Thajska a Panamy), a proto lze zatím jen těžko odhadovat spolehlivost jak celé zbraně, tak především jejího mechanismu. Zatím ale, zdá se, funguje velmi dobře.

Jak hodnotíte samopal KRISS Vector?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Zobrazit další články