Severokorejské dělostřelectvo má plány se Soulem. Může při nich zabít tisíce lidí

Útok na Severní Koreu by byl nebezpečný hlavně kvůli jejímu dělostřelectvu. V dostřelu je především metropole Soul.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Odborníci mají velmi jasno v tom, co by se stalo v případě vypuknutí konfliktu mezi Severní Koreou a jejím jižním sousedem. Nebo v případě amerického útoku, kdy by si Severokorejci pravděpodobně vzali jihokorejské obyvatelstvo jako rukojmí. V tom okamžiku by území Jižní Koreje, především hlavní městu Soul, zasypal příval tisíců granátů z početného severokorejského dělostřelectva.

Miliony lidí v dostřelu

Odhad obětí takové akce se špatně posuzuje. Ty nejčernější scénáře mluví až o 250 tisících mrtvých a zraněných. Není divu. Ve zhruba čtyřicetikilometrové vzdálenosti, což je dostřel nejpočetnějšího severokorejského těžkého děla Koksan, žije asi 10 milionů lidí, hlavně obyvatel Soulu. Navíc komunistický režim disponuje i několika systémy s mnohem větším dostřelem přes 150 kilometrů. Pak by bylo v dosahu konvenční palby kolem 22 milionů lidí.

iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY

Koksan je samohybné dělo ráže 170 milimetrů umístěné na podvozku čínského tanku Type 59. Nejde o nějakou moderní zbraň, ale to neznamená, že není nebezpečná. S sebou může dělo vézt zásobu munice na 12 výstřelů. Posádka dokáže vystřelit dvě rány za pět minut. Obsluha není nijak chráněna, je tedy velmi zranitelná při odvetné palbě, případně při útoku jihokorejského nebo amerického letectva.

Kryty pro děla a munici

Toho si je severokorejské velení velmi dobře vědomo. Vybudovalo u hranic mnoho krytů, ve kterých jsou děla schována a chráněna. Jejich zničení zde je mnohem obtížnější. Stejně existují tisíce krytů pro dělostřeleckou munici, protože se dá předpokládat, že její skladiště by také patřila k prioritním cílům. Nejpravděpodobnější tedy je, že by děla vyjela z úkrytu, vypálila zásobu vezené munice a poté zase zajela zpět do úkrytu, aby střelivo doplnila.

Severní Korea má tisíce děl, což ztěžuje jejich rychlé zničení. Na druhou stranu to ale neznamená, že všechna tato děla ohrožují Soul. Musela by totiž být natěsnaná na velmi malém prostoru, aby byla v dostřelu. Je také otázkou, kolik má severokorejská armáda zásob speciální munice, která by dovolovala odstřelování z větší vzdálenosti. Ta bývá mnohem dražší a její počty musí být logicky omezené. I přes to je její dělostřelectvo velmi nebezpečné.

Zdroj: Wearethemighty

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články