Slovenská vláda schválila zakázku na 17 radarů z Izraele

Slovenská vláda schválila zakázku s Izraelem a izraelskou státní společností IAI. Předmětem zakázky je dodání 17 obranných radarů. Celková hodnota zakázky je přibližně 150 tisíc euro.

i Zdroj obrázku: wikipedia.org
                   

Zakázka vznikla ve spolupráci slovenského a izraelského ministerstva obrany. Izraelské ministerstvo obrany při řešení zakázky spolupracuje s fimou Israel Aerospace Agency (IAI). V rámci svojí agendy se izraelský výrobce zabývá výrobou:

  • vojenských a civilních letadel,
  • pozemních obranných systémů,
  • námořních systémů,
  • leteckých a kosmických systémů.

Stejná firma přitom v minulosti dodávala radarové systémy do České republiky a Maďarska. Radary firmy IAI využívají i Kanada a Spojené státy americké.

iZdroj obrázku: wikipedia.org

Spolupráce se systémy v Severoatlantické alianci

Na výrobě radarů se podílejí všechny tři zúčastněné subjekty. Izraelská vláda poskytne know-how a technologie, slovenské ministerstvo obrany přispěje výrobou doplňkových komponent. IAI pak zaštítí hlavní výrobu, která proběhne přímo v Izraeli.

Izraelské radarové systému plně fungují společně s radarovými systému uskupení NATO. Stejné systému využívá i několik dalších členských států. Slovensko si od využití stejného systému slibuje lepší kooperaci a výměnu informací.

iZdroj obrázku: wikipedia.org

Radary využívané po celém světě

Radary s označením ELTA Systems jsou vlajkovou lodí izraelských radarových MMR systémů. Systém prověřený v boji s velkou možností externích rozšíření využívají Izrael a další státy. Radar detekuje vzdušná nebezpečí, vypočítá hodnotu blížícího se ohrožení a zároveň poskytne data k eliminaci ohrožení. 

Izraelská strana si spolupráci se slovenským Ministerstvem obrany pochvaluje. Se slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naďem komunikoval i izraelský ministr obrany Benny Gantz. Ten mu poděkoval a zároveň pogratuloval k využití izraelských technologií, které on sám považuje za světovou špičku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Vstup Ukrajiny do EU: Zelenského nový dokument nepotěší
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Rusko se našich nových tanků od Německa nebojí, protože jsou z 90. let. Je fakt, že naší šanci na obranu nijak nezvýší
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Rizikem cystitidy (zánětu močového měchýře) je rozšíření infekce do ledvin: Tipy na prevenci a léčbu
adbz.cz
adbz.cz
Naše babičky myly skleničky octem a rýží. Tak se dají vyčistit i úzké nádoby a veškeré sklo se bude lesknout