Slovenská vláda schválila zakázku na 17 radarů z Izraele - ArmádníZpravodaj.cz

Slovenská vláda schválila zakázku na 17 radarů z Izraele

Slovenská vláda schválila zakázku s Izraelem a izraelskou státní společností IAI. Předmětem zakázky je dodání 17 obranných radarů. Celková hodnota zakázky je přibližně 150 tisíc euro.

i Zdroj obrázku: wikipedia.org
                   

Zakázka vznikla ve spolupráci slovenského a izraelského ministerstva obrany. Izraelské ministerstvo obrany při řešení zakázky spolupracuje s fimou Israel Aerospace Agency (IAI). V rámci svojí agendy se izraelský výrobce zabývá výrobou:
  • vojenských a civilních letadel,
  • pozemních obranných systémů,
  • námořních systémů,
  • leteckých a kosmických systémů.

Stejná firma přitom v minulosti dodávala radarové systémy do České republiky a Maďarska. Radary firmy IAI využívají i Kanada a Spojené státy americké.

iZdroj obrázku: wikipedia.org

Spolupráce se systémy v Severoatlantické alianci

Na výrobě radarů se podílejí všechny tři zúčastněné subjekty. Izraelská vláda poskytne know-how a technologie, slovenské ministerstvo obrany přispěje výrobou doplňkových komponent. IAI pak zaštítí hlavní výrobu, která proběhne přímo v Izraeli.

Izraelské radarové systému plně fungují společně s radarovými systému uskupení NATO. Stejné systému využívá i několik dalších členských států. Slovensko si od využití stejného systému slibuje lepší kooperaci a výměnu informací.

iZdroj obrázku: wikipedia.org

Radary využívané po celém světě

Radary s označením ELTA Systems jsou vlajkovou lodí izraelských radarových MMR systémů. Systém prověřený v boji s velkou možností externích rozšíření využívají Izrael a další státy. Radar detekuje vzdušná nebezpečí, vypočítá hodnotu blížícího se ohrožení a zároveň poskytne data k eliminaci ohrožení. 

Izraelská strana si spolupráci se slovenským Ministerstvem obrany pochvaluje. Se slovenským ministrem obrany Jaroslavem Naďem komunikoval i izraelský ministr obrany Benny Gantz. Ten mu poděkoval a zároveň pogratuloval k využití izraelských technologií, které on sám považuje za světovou špičku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 178 hlasů
Nahlásit chybu
Události247.cz
Zdroj z blízkého okolí prezidenta Zemana prozradil, jak na tom ve skutečnosti je. Světlé chvilky střídají chvíle zmatenosti, řekl
VědaŽivě.cz
Svatební noc ve středověku měla jasná pravidla. Striktní seznam věcí, které musely být za dohledu dodrženy
JakZdravě.cz
Tabulka pro zjištění optimální váhy: Jaká je vaše hodnota s ohledem na pohlaví a věk?
adbz.cz
Bohatě rozkvetlá terasa, balkón a parapety po celý rok. Jak je osázet, prozradila letitá pěstitelka