Spojené státy koupily dvě baterie izraelského systému Iron Dome. Bude chránit jejich jednotky při nasazení, systém je jedinečný

Zastavit útoky menšími raketami je velmi nesnadný úkol. Vybudování takové obrany trvalo řadu let a bylo velmi nákladné. Ale Izraeli se Iron Domě určitě vyplatil.

i Zdroj fotografie: Israel Defense Forces / Public Domain
                   

Americké ozbrojené síly získaly dvě baterie izraelského systému Iron Dome. Spojené státy ho koupily za 300 milionů dolarů (7,2 miliardy korun), aby jím mohly chránit své jednotky při nasazení v oblastech ohrožených raketovou palbou. Dosud jim totiž schopnost obrany proti takovýmto střelám chyběla. Americká námořní pěchota již systém i otestovala a při reálných střelbách zlikvidovala několik raket.

Izrael se brání raketám radikálů

Iron Dome je unikátní systém, který Izrael vyvinul, aby mohl čelit především raketovým útokům radikálů z jihu Libanonu a pásma Gazy. V Izraeli slouží již přes 10 let a je neustále rozšiřován a modernizován. Během několika vln útoků, které radikálové v posledních letech podnikli, dokázal zničit asi 90 % raket, které mířily na obydlená území. Zabránil tak velkým materiálním škodám a ztrátám lidských životů.

Systém se skládá ze dvou hlavních částí. První je radar, který detekuje přilétající rakety. Druhou jsou protirakety, konkrétně střely zvané Tamir. Ty jsou vypáleny k blížícím se střelám a ničí je explozí své hlavice. Výhodou Tamiru také je, že v případě minutí cíle ve vzduchu exploduje. K zemi tak budou padat jen malé kusy, ale nikoli nebezpečná raketa s nevybuchlou hlavicí. Pracuje se na doplnění systému o lasery.

Iron Dome má samozřejmě i některé své nevýhody, ale je patrně jediným systémem, který je schopen čelit útokům malých raket krátkého doletu. První nevýhodou je, že v případě velkého počtu odpálených raket v jeden okamžik se může přetížit. K jejich zničení v daný okamžik nemusí být dost protiraket. Druhou nevýhodou je cena. Zničení jedné malé levné rakety radikálů Izrael stojí kolem 3 milionů korun. Výhodou Iron Dome ale je, že pokud raketa míří do prázdných oblastí, protistřely nevypálí.

Raketovým útokům Američané čelili

Pro americké ozbrojené síly může být během některé z jejich misí schopnost likvidovat raketové útoky velmi užitečná. Iron Dome je velmi mobilní systém, lze ho tedy velmi jednoduše přepravit na místo určení a tam instalovat, například jako ochranu velké americké základny. Útokům, kde by se Iron Dome dal využít, v minulosti Američané čelili třeba v Afghánistánu nebo Iráku.

Užitečnost takového systému lze demonstrovat i na současné válce mezi Ruskem a Ukrajinou. I Rusko, které je známé pokročilými systémy protivzdušné obrany, je v podstatě bezmocné proti útokům raket vypalovaných systémy HIMARS. Ruský S-400, jenž je znám svojí kvalitou, na sestřelování takovýchto raket prostě není stavěný. Naopak Iron Dome by si s nimi měl poradit. Samozřejmě za předpokladu, že by nebyly vystřelovány salvy velkého počtu raket v jednom okamžiku.

Jak hodnotíte schopnosti systému Iron Dome?

Zdroj: BulgarianMilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články