I starší Abramsy jsou velmi smrtící tanky. Většinu ruských strojů by ve vzájemném střetnutí nejspíše smetly, ukážou se na Ukrajině?

Na útočné operace proti silnému nepříteli v dobře vybavených obranných postaveních je nutná obrněná síla. Bez ní by měla pěchota nejspíše velmi vysoké ztráty.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Pokud se na západě debatuje o tom, že by bylo záhodno poskytnout Ukrajině nějaké moderní tanky, jež by jí pomohly vyhnat ruskou armádu ze země, je na stole prakticky jediné řešení. Jsou jím americké tanky M1 Abrams. Pravděpodobně jediné moderní stroje, kterých je v zemích NATO dostatečné volné množství k tomu, aby mohly jejich dodávky ve válce něco změnit. Čím dál častěji zaznívají hlasy, že to americká administrativa zvažuje. Možná se tak rozhodne po vyhlášení částečné ruské mobilizace.

Dostali jen starší sovětské stroje

Ukrajina dostala od svých spojenců jen tanky sovětských konstrukcí, jako byly T-72 z České republiky a Polska. Ty sice umí její vojáci používat, ale ruským strojům se maximálně vyrovnají, nebo jsou horší, protože nebyly modernizované. I tak se třeba u Charkova ukázaly jako užitečné a ukrajinská armáda je nasadila velmi efektivně. Moderní západní tanky by však znamenaly opravdový zlom. Na západě jsou v podstatě jen dva velmi rozšířené, a to americké M1 Abrams a německé Leopard 2.

Německé stroje jsou ve výzbroji především evropských armád. Jenže jich pravděpodobně není dostatek, zvláště poté, co se evropské země rozhodly stavy tankových vojsk navýšit a začaly je nakupovat. Včetně České republiky, která jich chce asi 50. Na výrobu nových se však čekat nemůže. Naopak Abramsů mají USA ve skladech tisíce volných, i když i o ty je občas zájem. Neměl by být ale problém jich řádově stovky jako pomoc na Ukrajinu téměř okamžitě poslat.

Starší verze by určitě stačila

Samozřejmě tanky ve skladech nejsou nejmodernější verze, jakou je M1A2 SEPv3 nebo 4, ale to vůbec nevadí. Pro Ukrajinu by byly vhodné třeba stroje verze M1A1. Nejspíše by tak neobsahovaly technologie či jen minimum, které by USA nechtěly ukazovat Rusům v případě zajetí stroje. Ačkoli jsou starší, jsou srovnatelné nebo i lepší než většina tanků, jež má Rusko k dispozici. Tyto tanky doslova rozválcovaly irácké tankové divize v roce 1991. Ty byly vybaveny sovětskými stroji jako T-62 a T-72.

iZdroj fotografie: Uživatel mark6mauno / Creative Commons / CC BY

Rusko má sice modernější tanky T-80, T-90 nebo modernizované T-72, ale mnoho z nich ztratilo a vytahuje ze skladů nemodernizované verze. I tak byla převaha starších Abramsů třeba nad T-72 taková, že je otázka, jak moc to modernizace změnila. Například protitanková munice z Abramsů lehce prorážela pancíře iráckých tanků. Ty ruské dnes sice mají dynamickou ochranu, jenže ta není všude a proti APFSDS zvyšuje ochranu jen málo. Ruská tanková děla se až na drobná vylepšení téměř nezměnila, přitom irácké tanky měly problém ty americké zničit.

Samozřejmě by zavedení nových strojů do ukrajinské výzbroje znamenalo velikou výzvu. Bylo by třeba přeškolit mnoho osádek, a to navíc na tanky, které používají funkci nabíječe, což ukrajinské stroje kvůli automatickému nabíjení nemají. Také plynové turbíny Abramsů jsou sice silné a dokážou stroji dodat vysokou rychlost, ale zároveň vyžadují obrovské množství paliva a mnohem sofistikovanější údržbu než dieselové motory současných ukrajinských strojů. Ovšem jejich síla je taková, že by určitě dokázaly situaci na bojišti významným způsobem změnit.

Jak by obstály starší Abramsy proti ruským tankům?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články