Británie dodá Ukrajině moderní obrněná vozidla Stormer vybavená nebezpečnými Starstreaky, vzdušný prostor bude opět těsnější

Zajatá ruská technika, stále masivnější vojenská pomoc západních států. Ukrajinská armáda se po skončení konfliktu může stát jednou z nejsilnějších ozbrojených sil na světě.

i Zdroj fotografie: Simon / Creative Commons / CC BY
                   

Rusko v konfliktu na Ukrajině není schopno získat vzdušnou podporu a účinně pomáhat pozemním jednotkám. Hlavní roli zde hraje rozsáhlá západní pomoc. Zřejmě posledním přírůstkem do obrany bude podle vyjádření britského ministerského předsedy Borise Johnsona obrněné vozidlo Stormer HVM. Protivzdušný systém krátkého dosahu vybavený známými MANPADS Starstreak.

Vozidla byla ukrajinské delegaci předvedena nedávno

Britský deník The Sun uvedl, že vozidlo bylo ukázáno ukrajinské delegaci na Salisbury Plain před dvěma týdny. Hovoří se o tom, že se jedná o nejlepší vybavení, jež Ukrajina v rámci západní pomoci doposud obdrží. Sada obsahuje Starstreaky, které lze použít jako přenosné protivzdušné MANPADS nebo je namontovat přímo na vozidlo. Pomoc přichází v době, kdy začíná ruská ofenziva na východě Ukrajiny a dá se očekávat zvýšená aktivita letectva.

iZdroj fotografie: Simon / Creative Commons / CC BY

Plukovník Richard Kemp, bývalý velitel britských jednotek v Afghánistánu, řekl The Sun: „Kombinace Stormer/Starstreak bude obrovskou posilou pro bojové schopnosti Ukrajiny. Je to extrémně účinné, vysoce mobilní bojové vozidlo, které způsobí vážné poškození jakýmkoliv pokusům o útok v nízké výšce Putinova letectva.“ Kreml se stále výrazněji ohrazuje proti západní vojenské pomoci Ukrajině, což jednoznačně potvrzuje její účinnost.

Starstreaky jsou zřejmě nejúčinnější protivzdušnou zbraní, jakou Ukrajina doposud obdržela. Využívají laserové navádění, a nelze je tedy zmást klamnými tepelnými stopami. Díky dvoustupňovému odpálení dosahují rychlosti 3 Mach a jejich výškový dosah je až 5 000 metrů. Starstreak obsahuje tři wolframové projektily, které do cíle proniknou díky své kinetické energii a teprve pak explodují. Díky tomu zbraň může ničit i obrněné pozemní cíle.

Stormer vstoupil do služby v roce 1997

Vozidlo bylo vyvinuto především k ochraně pěchoty proti helikoptérám nebo nízko letícím letadlům. Na zadní části jsou namontovány dva čtyřhlavňové tubusy pro Startreaky. Stormer je pásový obrněnec s váhou 13,5 tuny. Je osazen dieselovým motorem Perkins T6 3544, který umožňuje vozidlu vyvinout rychlost až 80 km/h s maximálním dojezdem 600 kilometrů.

Rychlost byla jedním z hlavních kritérií při výrobě, aby byl Stormer dostatečně mobilní pro rychlou pomoc ohroženým jednotkám. Je schopen překonat příkop o šířce dva metry a zvládne 60% sklon svahu. Zřejmě je po přípravě obojživelný. Posádku tvoří velitel, řidič a střelec. Osm raket je v tubuse a dalších osm je v zadní části vozidla, které bylo původně vyvinuto jako transportér. Slabinou je nulová ochrana výzbroje.

iZdroj fotografie: AlfvanBeem / Public domain

Velká Británie patří mezi největší podporovatele Ukrajiny v boji proti ruským agresorům. Boris Johnson se už dokonce dostal na seznam osob, které nemají povolený vstup do Ruska. Podle zpráv by měla být vozidla přepravována letecky, a to během několika následujících dnů. Stormer bude nepochybně výraznou posilou, otázka zní, zda se ho podaří dopravit do nejohroženějších částí Ukrajiny.

Jak účinná bude pro Ukrajinu pomoc vozidel Stormer?

Zdroj: DailyMail, MilitaryToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články