Nová bojová vozidla CV90 pro Armádu ČR: Na jejich výrobě mají spolupracovat české firmy

Česká armáda hledá nové BVP, chtěla by jich nakoupit 210. O zakázku se ucházejí tři firmy. Staré BVP již nevyhovují požadavkům na moderní ozbrojené síly.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Do roku 2024 by měla Armáda České republiky začít dostávat nová bojová vozidla pěchoty. Podle zveřejněných plánů by za ně chtěla zaplatit maximálně 52 miliard korun. Jedním z uchazečů je i produkt společnosti BAE System vozidlo CV90. Ta pro české vojáky nabízí sedm variant vozidla. Na jejich výrobě má podle požadavků v plánu spolupracovat se státním podnikem VOP CZ.

Ve hře jsou BVP tří výrobců

„Naše nabídka pro Českou republiku splňuje všechny klíčové požadavky soutěže, které jasně definovalo české ministerstvo obrany. Zavazujeme se dodat daný počet vozidel,“ uvedl generální ředitel BAE Systems Hägglunds Tommy Gustafsson-Rask. Švédský výrovce se bude o zakázku muset utkat s dalšími dvěma uchazeči, jejichž vozidla armáda také testovala. Konkrétně španělským ASCOD od společnosti GDELS a s německým Lynx, který vyrábí Rheinmetall Landsysteme.

iZdroj fotografie: Uživatel Jorchr / Creative Commons / CC BY-SA

V požadavku výběrového řízení je, aby se na výrobě vozidel minimálně ze 40 procent podílely české firmy. Podle Gustafsson-Raska nabídka švédského výrobce tento požadavek překračuje. Kromě hlavní spolupráce s VOP CZ se na projektu má podílet přes 30 českých firem, například MEOPTA, VR Group, VTÚ a Ray Service a další. “Chceme, aby český průmysl hrál vysoce hodnotnou a strategickou roli při vývoji a výrobě nového národního vozidla ve všech jeho variantách,“ řekl.

CV90 používá více evropských zemí

Pokud se armáda pro CV90 rozhodne, společnost garantuje, že České republika bude soběstačná v údržbě, opravách i budoucím vývoji vozidla. S vývozem těchto bojových vozidel do zahraničí má švédský výrobce velké zkušenosti. Používá je nejen švédská armáda, ale jsou ve výzbroji dalších zemích. Ze států NATO si je pořídilo třeba Nizozemí nebo Dánsko. Mezi dalšími uživateli je i Švýcarko, které jich má 186. Celkem jich bylo vyrobeno již 1300.

iZdroj fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office / Creative Commons / CC BY

Vozidla CV90 jsou ve výrobě již od roku 1993. Byla i bojově nasazena v Afghánistánu Norskem nebo Dánskem. Existují v řadě variant, pro Českou republiku je nabízena nejnovější MkVI. Ve švédské armádě CV90 vyzbrojen kanonem ráže 40 milimetrů. Česká republika chce vozidlo osadit 30milimetrovým automatickým kanonem, který je používán i na vozidlech Pandur 2. Stejné by měly být i protitankové střely Spike.

Měla by česká armáda koupit CV90 nebo preferujete jiné BVP?

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, BAE Systems

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články