Švýcarsko vybírá dělostřelecké systémy: Do užšího výběru se dostala i Archer, jedna z nejrychlejších samohybných houfnic na světě

Archer je samohybná houfnice nové generace, určená pro provoz v náročném terénu. Díky balistickému počítači disponuje špičkovým systémem řízení palby.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defence Sweden
                   

Švýcarský federální úřad pro obranu, známý též jako Armasuisse, postoupil do užšího výběru mobilní kolovou houfnici Archer – FH77BW L52 neboli Artillerisystem 08 od společnosti BAE Systems. Dělostřelecký systém nové generace, který byl vyvinut na objednávku Švédska a Norska v rámci mezinárodního projektu, se tak společně s několika dalšími systémy zúčastní finálního kola švýcarské vládní soutěže o nejvhodnější nový švýcarský dělostřelecký komplet, jenž bude splňovat veškeré potřeby armády. 

Plně automatizovaný systém palby

Archer je plně automatizovaný dělostřelecký systém navržený speciálně k podpoře rychle se pohybujících pozemních sil. Tato samohybná kanónová houfnice s automatickým nabíjením je schopna zabezpečit účinnou palebnou podporu pozemních vojsk. Je určena k boji s dělostřelectvem a minomety protivníka, ničení míst velení, palebných a radiotechnických prostředků a živé síly nepřítele, speciálně je zaměřena na destrukci a likvidaci obranných staveb a polních objektů.

Je schopna v případě potřeby vést přímou i kruhovou obrannou palbu, určena je ale především pro nepřímou střelbu. Jádrem systému je právě plně automatizovaná houfnice ráže 155 mm/L52 a dálkově ovládaná zbraňová stanice M151 Protector, kde je lafetovaný 12,7mm kulomet M2HB, kterou lze instalovat jak na stacionární plošiny, tak na vozidla. Systém Archer nabízený Švýcarsku sedí na platformě terénního kloubového vozidla, přesněji modifikaci nákladního vozidla Rheinmetall MAN Military Vehicles 8×8.

The Archer Artillery System or Archer – FH77BW L52 is an international project aimed at developing a next-generation…

Zveřejnil(a) Aircraft Carrier/Portaaviones: King of the Océans dne Sobota 8. října 2016

Prostor pro posádku a motor je pancéřovaný, kabina je navíc vybavena neprůstřelnými okny. Zatím první dodávka pro švédské ozbrojené síly v počtu 48 kusů však byla instalována na podvozku upraveného kloubového dempru Volvo A30D, kde byla umístěna houfnice se zásobníky pro 21 nábojů a 18 prachových náplní. Systém na novém podvozku dokáže během pouhých 20 sekund z plné přesunové rychlosti zastavit a vypálit první salvu, načež zabere systému pouze dalších 20 sekund, než se po dokončení palby dostane opět do pohybu.

Za méně než dvě minuty tak houfnice zvládne vypálit až šest střel a přesunout se o půl kilometru. Systém Archer má špičkový systém řízení střelby (balistický počítač), pomocí něhož lze pálit i na pohyblivé cíle. Systém řízení střelby umožňuje i střelbu v systému MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact), což je možnost současného zasažení cíle postupně vystřelenými náboji. Bojová hmotnost vozidla s platformou na Volvo A30D mírně přesahuje 30 tun, takže může být přepravováno v transportním letounu A400M Atlas.

Systém odpaluje rovněž modulární nálože

Hmotnost s novým podvozkem nebude větší. Vlastní houfnici Archer doprovází vždy i nabíjecí vozidlo a vozidlo podpory a údržby. Díky plně automatizovanému systému palby navíc může posádka obsluhovat celý systém z pohodlí chráněné kabiny, což z vozidla činí dokonalý nástroj pro taktiku „shoot-and-scoot“, kdy jednotka po rychlém útoku okamžitě odjede z místa palby. Díky těmto unikátním schopnostem je zajištěno jednak přežití vojáků, a jednak platformy samotné.  

Kolová houfnice systému Archer s dělem FH-77 BW L52 může odpalovat protitankovou munici BONUS na vzdálenost až 35 km, konvenční munici na vzdálenost až 40 km a naváděnou dělostřeleckou munici, jako je například Excalibur, na vzdálenost přesahující 50 km. Automatické zásobníky mohou navíc pojmout různé typy munice i modulárních náloží (například švédské Bofors Uniflex 2) najednou. A to v závislosti na požadavcích dané mise.

Právě systém modulárních náloží je jednou z největších předností kolové houfnice, neboť prodlevy mezi jednotlivými výstřely jsou výrazně zkráceny. Nabíjecí zařízení je automatické a dovoluje vystřílet celý zásobník za 2,5 minuty. Při nepřerušované střelbě až 54 výstřelů za 35 minut. Celkový palebný výkon houfnice je tak v konečném důsledku daleko dynamičtější. Samotné nabití zásobníku zabere s pomocí speciálně upraveného zdvihacího zařízení přibližně 10 minut. 

Dle vyjádření Stefana Löfströma, marketingového ředitele společnosti BAE Systems, je Archer o ráži 155mm nejmodernější kolová houfnice, která je v současnosti v provozu. Zdůraznil také, že společnost nepochybuje o splnění veškerých požadavků švýcarských ozbrojených sil. „V souladu s naší dlouhou historií realizace mezinárodních průmyslových projektů spolupracujeme se švýcarským průmyslem na vytvoření projektového plánu, který bude splňovat všechny švýcarské požadavky,“ prohlásil Löfströma.

Systém Archer bezpochyby disponuje řadou technicky velice vyspělých komponentů. V současné době již slouží například u švédské armády. Švédská správa vojenského materiálu (FMV) obdržela první sériově vyráběné dělostřelecké systémy Archer od BAE Systems v září 2015. Byť s ní měla zpočátku řadu technických problémů, postupně se ze systému Archer stal ve švédské armádě spolehlivý dělostřelecký komplet. Novou verzi mobilní houfnice společnost BAE Systems představila na veletrhu DSEI v září roku 2019. 

Jak významnou roli zastává podle vás dělostřelectvo v moderních konfliktech?

Zdroj: ArmyRecognition, Military-History

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články