Švýcarsko vyrobilo svůj vlastní bojový tank Panzer 68. I přes své nedostatky tvořil většinu obrněných sil během studené války

Ve Švýcarsku zavládla touha po vývoji vlastního hlavního bojového tanku. Zanedlouho potom se objevil Panzer 68, který byl však na tu dobu už při výrobě poměrně zastaralý.

i Zdroj fotografie: Uživatel LutzBruno / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Navrhnout a vyrobit vlastní bojový tank není vůbec jednoduché, a už vůbec ne pro zemi, která s ničím takovým nemá moc zkušeností. Švýcarsko se však i přes to rozhodlo vyrobit nový hlavní bitevní tank. Nesl název Panzer 68 a vycházel z předchozího typu Panzer 61, který byl však už během své výroby proti ostatním do jisté míry zastaralý. Není se tedy čemu divit, že ani nová verze nepřinesla očekávaný úspěch.

Předchůdce tanku Panzer 68

Tank Panzer 68 vycházel z dřívějšího modelu Panzer 61, který byl navržen v 50. letech 20. století. V té době se mělo jednat o hlavní bitevní tank Švýcarska. V roce 1961 schválil tamní parlament výrobu 150 tanků Panzer 61, které měly okamžitě vstoupit do služby. Jeho pohon zajišťoval dieselový motor o výkonu 630 koní a tank byl schopen dosahovat rychlosti až 50 km/h. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o silného protivníka.

iZdroj fotografie: Uživatel TheBernFiles / Creative Commons / Public Domain

Problémem však bylo, že už několik let po začátku jeho výroby (v roce 1967) ho odborníci považovali za zastaralý, a tak se přešlo na vývoj nového, modernizovanějšího stroje. Švýcarsko by za normálních okolností místo vlastního vývoje nakoupilo tanky ze zahraničí. To se však kvůli válce v Koreji ukázalo jako nemožné, a bylo tak odkázáno na vlastní vývoj.

Vývoj a výroba Panzer 68

Panzer 68 vychází přímo z konstrukce předchozího modelu. Jeho vývoj odstartoval v určité míře již v roce 1951, tedy krátce po představení středního tanku Panzer 61. Tato modernější verze měla eliminovat všechny zjištěné nedostatky minulé generace. Panzer 68 tak měl zavedený dodatečný kulomet, širší pásy a stabilizovaný kanon. V roce 1968 se švýcarský parlament rozhodl pro nákup 170 těchto tanků, a jejich dodávky odstartovaly o tři roky později.

iZdroj fotografie: Uživatel TheBernFiles / Creative Commons / Public Domain

Rakousko nakonec couvlo ze své objednávky

Nejprve se zdálo, že se Švýcarsko poučilo z chyb minulého modelu. Tank vypadal na první pohled velmi dobře a zakázka na výrobu několika strojů přišla i od Rakouska. Po zjištění chyb však od této smlouvy couvlo a nákup se nekonal. Jedno z nových vylepšení, dodatečně namontovaný koaxiální autokanon, se ukázal jako naprosto nevyužitelný a byl okamžitě nahrazen.

Vylepšení částečně eliminovalo nedostatky

Jako efektivní vylepšení se však ukázaly již zmiňované širší pásy, které si lépe poradily s bahnitým nebo zasněženým terénem. Tank byl zároveň lépe chráněný proti nepřátelským střelám, protože bylo mimo jiné zesíleno i jeho pancéřování z původních 80 mm na 120 mm. Na moderní zbraně tehdejší doby to však stále nestačilo.

iZdroj fotografie: Uživatel AlfvanBeem / Creative Commons / CC0

Dnes jsou tanky Panzer 68 k vidění v muzeu

I přes jeho nedostatky tvořil Panzer 68 většinu Švýcarských obrněných sil během studené války, a to až do doby, kdy byl nahrazen modernějším Leopardem 2. K jeho definitivnímu vyřazení došlo do roku 2003. V roce 2005 byly některé tanky dokonce dány do šrotu, jiné skončily v muzeu. Dnes je možné některé z nich vidět ve své rodné zemi, konkrétně v Thunově muzeu.

Zdá se vám tank Panzer 68 proti svým dobovým konkurentům na první pohled zastaralý?

Zdroj: Warhistoryonline

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Zobrazit další články