Systém Avanger by mohl pomoci ochránit ukrajinské nebe. Jde vlastně o rakety Stinger umístěné na Humvee

Protiletadlové systémy krátkého dosahu jsou důležité přímo pro ochranu jednotek na frontě. Musí být mobilní, v dnešní době potřebují mít schopnost likvidovat i drony.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

O nutnosti chránit vzdušný prostor nad pozemními jednotkami dnes není na moderních bojištích sporu. V minulosti vojáci bývali vystaveni útokům letadel a později i vrtulníků, případně se nad nimi sbírala průzkumná data. Nově se k hrozbě připojily bezpilotní letouny v průzkumné a zaměřovací roli, ale i drony, které mohou přímo zaútočit. Jednou ze zbraní, jež si s nimi má poradit, je americký systém Avanger.

Ukrajinci potřebují výkonnější protivzdušnou obranu

Schopnosti Ukrajiny se nyní dostaly na přetřes kvůli pokračující válce s Ruskem. Obdržela od západních zemí velké množství ručních protiletadlových střel odpalovaných z ramene, ale stále se potýká s nedostatkem více sofistikovanějších systémů. Ačkoli některé má slíbené, jiné již pravděpodobně dostala. Skupina amerických senátorů nyní po Pentagonu požaduje, aby v rámci pomoci slíbené Ukrajině z USA poslal i Avangery.

To by bezesporu znamenalo pro ukrajinskou armádu především v blízkosti bojiště velkou výhodu. Jde totiž o systém, který je určen k sestřelování nízko letících letadel, vrtulníků a dronů, tedy strojů, které se nejčastěji v oblasti bojů vyskytují. Je navíc velmi mobilní, protože je umístěn na terénním vozidle Humvee, i když ho lze namontovat i na jiné automobily. Do výzbroje americké armády začal přicházet v roce 1987.

Jeden Avanger nese osm Stingerů

Osádku vozidla tvoří dva vojáci – řidič a střelec. Na střeše je pak namontován systém složený ze dvou odpalovacích zařízení. Každé obsahuje čtyři rakety FIM-92 Stinger. Je vybaven infračerveným systémem a laserovým zaměřovačem, zvládne tak pracovat ve dne i v noci. Avanger je vysoce automatizovaný a dokáže střelci pomoci vyhledat a zaměřit cíl. Má schopnost také rozeznat přátelské a nepřátelské stroje.

iZdroj fotografie: U.S. Marine Corps / Public Domain
Odpal rakety Stinger ze systému Avanger

Díky umístění na terénním vozidle se Avanger dokáže přesouvat rychlostí až 90 kilometrů za hodinu, také má dobrou průchodnost terénem. Jeho dojezd je 450 kilometrů na plnou nádrž. V současné době jsou v odpalovačích používány rakety FIM-92D a Block I FIM-92E. Ty dosahují rychlosti Mach 2,2 a jsou schopny zasáhnout cíl do vzdálenosti 8 kilometrů.

Do roku 2002 americká armáda a národní garda získaly asi 1 100 vozidel Avanger. Ty byly v dalších letech modernizovány, aby se zlepšily jejich schopnosti. Ve výzbroji mají tuto zbraň i někteří američtí spojenci. Své nebe tak chrání například Egypt, tvoří také významnou část protivzdušné obrany tchajwanských ozbrojených sil.

Jak prospěšné by byly systémy Avanger na Ukrajině?

Zdroj: DefenceBlog, Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články