Rusové vůbec nemusí vědět, že po nich střílí Američané: Ukrajinci už používají taktické raketové systémy HIMARS

Přítomnost těchto zbraní ještě vystupňuje napětí v Kremlu, systém může použít balistické rakety a dokáže způsobit rozsáhlé škody v kombinaci s informacemi z NATO.

i Zdroj fotografie: Fort Bragg / Creative Commons / CC BY-ND
                   

Dosavadní převaha Rusů na Ukrajině v segmentu dělostřeleckých systémů se začíná pomalu drolit. HIMARS, nebo třeba PzH2000 v kombinaci se zpravodajskými systémy NATO a Američanů, budou doslova vražednou kombinací proti silám agresora. Atmosféra v Kremlu musí houstnout každým dnem a je to patrné na Putinově rétorice. Stupňuje své hrozby s neústupnou pravidelností. Je zjevné, že obavy o výsledky „speciální operace“ rostou.

HIMARS může použít taktické balistické rakety

Jedná se o vysoce mobilní kolový systém, jehož maximální rychlost je 85 kilometrů za hodinu a dojezd činí 480 kilometrů. Vozidlo váží deset tun a nese raketový systém MLRS, který je neporovnatelně těžší. Posádku tvoří řidič, střelec a velitel vozu. Byl vyvinut v roce 1996 společností Lockheed Martin Missiles and Fire Control v rámci programu demonstrace pokročilé koncepce technologie (ACTD). Jedná se tedy o velmi moderní zbraň.

iZdroj fotografie: 3dmardivcommstrat / Creative Commons / CC BY-SA
3. divize námořní pěchoty USA, M142 HIMARS

HIMARS je určen k napadání a likvidaci protivníkova dělostřelectva, soustředěné protivzdušné obrany, nákladních automobilů a lehkých obrněných jednotek. MLRS obsahuje elektronický systém řízení palby a je propojený se zaměřovacími a vyhledávacími systémy ostatních zbraní na bojišti. Hypoteticky může provést zaměření EA-18G Growler, letadlo pro elektronický boj, jež má USA v Evropě, a vůbec se nemusí nacházet na ukrajinském území.

Počítačový systém umožňuje kompletní obsluhu zařízení pouze jedním operátorem. To znamená, že ten zvládne i systém přebít. Ve skutečnosti střelbu vůbec nemusí řešit, pokud je vozidlo online a rakety navádí jiný systém, což je v dnešní době asi nejstandardnější způsob použití. Rusové vůbec nemusí tušit, že ve skutečnosti po nich střílí Američané, nepochybně jeden z důvodů nervozity Kremlu.

Uvolní se sevření Mariupolu?

Odpalovací zařízení zvládne zamířit na cíl za pouhých 15 sekund. Vystřelí salvu a vozidlo okamžitě odjíždí, aby minimalizovalo pravděpodobnost zásahu odvetnou palbou. Systém MLRS nese standardně šest raket, ale může nést také jednu raketu armádního taktického raketového systému (ATACMS). Především MGM-140. Jedná se o s taktickou balistickou raketu s dostřelem přes 300 kilometrů o hmotnosti 1 670 kilogramů. Právě tato zbraň by mohla zlikvidovat most vedoucí na Krym, případně zasahovat cíle v Rusku.

Příští rok Američané otestují a zřejmě zařadí do výzbroje Precision Strike Missile (PrSM), které mají dostřel 500 kilometrů a jsou neporovnatelně přesnější. HIMARS je bude používat také. Celkově je nutné podotknout, že systém už patří mezi to nejmodernější, čím USA disponují a svědčí to o rostoucí víře Američanů v ukrajinské schopnosti. Již teď se nabízí otázka, zda za útoky na zařízení v Rusku nestojí právě HIMARS.

Rusové jsou v rámci elektronického boje výrazně slabší a vůbec nemusí vědět, co se doopravdy děje, protože moderní aktivní elektronické systémy jsou schopné vyřadit jejich velitelská a radarová stanoviště. HIMARS je schopen zásadně narušit ruskou logistiku a dislokace dělostřeleckých systémů. Očekává se, že ruská 58. armáda, která obléhá Mariupol, bude jedním z významných cílů sytému.

Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny zveřejnilo zajímavou zprávu o úderu ozbrojených sil Ukrajiny u Novobachmutky v Doněcké oblasti. Rusové údajně propadli panice poté, co zjistili, že byli zasaženi MLRS z HIMARSu. Zpráva uvádí, že útok vyřadil 50 okupantů. Lze jednoznačně říci, že konflikt eskaluje a je třeba opravdu hluboce doufat, že Putin nesáhne po jaderných zbraních, o následcích takovéhoto kroku netřeba hovořit.

Dokáží Ukrajinci zvrátit válečnou situaci ve své zemi?

Zdroj: AVIA.PRO, Lockheedmartin, DefenseExpres

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články