Navigace a mobilní telefony nefunkční na 30 kilometrů daleko. Ruský R-330ZH Zhitel je prioritním cílem

Vést efektivně elektronický boj je dnes stejně důležité jako mít kvalitní zbraně. Detekce nebo rušení elektronických signálů vám může přinést řadu výhod.

i Zdroj fotografie: Denis Abramov / Creative Commons / CC BY
                   

Protože v současné době mnoho vojenských systémů i vojáků používá navigační systémy jako GPS a další, nebo jsou odkázáni na elektronickou komunikaci, musí je armády umět detekovat a rušit. Ruská armáda k tomu využívá například mobilní rušicí systém R-330ZH Zhitel, který lze snadno dopravit na místo určení. Navigaci a komunikaci zablokuje na 30 kilometrů daleko. Není tak překvapením, že v současných bojích na Ukrajině patří k lákavým cílům ukrajinských útoků.

V oblasti bojů je silné rušení

Podle zpráv z bojů, zvláště v okolí Bachmutu, ruská armáda používá velmi silné elektronické rušení. To pak může ukrajinským vojákům ztěžovat vzájemnou komunikaci, ale nemusí ani fungovat navigace GPS. To velmi znesnadňuje jejich operace, protože mnoho moderních systémů je na GPS závislých. Proto není divu, že se ukrajinská armáda na sociálních sítích ráda pochlubila zničením moderního ruského zařízení R-330ZH Zhitel. Zlikvidován měl být někde v oblasti Charkova.

Tento systém je dítětem společnosti Protek. Poprvé se objevil během ruské okupace Krymu v roce 2014. Jeho výhodou je vysoká mobilita a samostatnost. Je totiž umístěn na nákladním automobilu Ural-43203, který za sebou táhne dvounápravový přívěs. Po silnici se tento komplex dokáže přepravovat rychlostí 85 kilometrů v hodině. Jeho součástí je i elektrický generátor, zvládne tak pracovat kdekoli a není závislý na dodávce energie.

R-330ZH je připraven za pár desítek minut

Na korbě nákladního automobilu se nachází vlastní řídicí stanoviště pro obsluhu celého systému, potřebná elektronika, komunikační zařízení, generátor a další potřebné vybavení. Přívěs je pak hlavně anténním systémem vybaveným čtyřmi teleskopickými anténami a také vysílačem rušících signálů. Vycvičená obsluha po dosažení cíle je schopna celý systém uvést do provozu během 30 až 40 minut.

Obsluha může v dané oblasti detekovat a vyhodnocovat různou elektronickou komunikaci. Ale především ji rušit. R-330ZH umí podle deklarovaných informací detekovat, zaměřit a rušit signál mobilních stanic, mobilních družicových komunikací Inmarsat a Iridium i klasických mobilních telefonů a rušit GPS, Galileo nebo další navigační systémy. Podle tvaru terénu mohou být elektronické signály ze 100 procent potlačeny na vzdálenost 20 až 30 kilometrů.

Jak může rušení signálu vojákům zkomplikovat situaci?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články