Video: vzácný italský komplet protivzdušné obrany, Skyguard/Aspide, může paradoxně zničit i dron, proti němuž má jinak zasahovat

Sebevražedné drony jsou velmi nebezpečné i pro mnohé moderní zbraně, a co hůř, stejně tak dokáží zničit systémy protivzdušné obrany, které by si s nimi měly poradit.

Odpalovač raket systému Skyguard/Aspine i Zdroj fotografie: MBDA
                   

Ruské sebevražedné drony ZALA Lancet opakovaně prokazují, že jsou schopny napáchat ve válce na Ukrajině veliké škody. Jejich cílem přitom bývají i velmi sofistikovaná zařízení, a zdá se, že pokud není technika vyloženě hlídána příslušným systémem, neexistuje proti nim příliš účinná ochrana. Podle videí na sociálních sítích se stal jejich obětí i systém Skyguard/Aspide, konkrétně jeho řídicí stanice. Pro Ukrajinu šlo o významnou ztrátu, protože byla nejspíše jediná v její výzbroji, a nahradit ji nebude snadné, existuje jich jenom málo.

Radar nedokázal drony zachytit

Zničení řídicí stanice zachycuje video pořízené ruským dronem, jehož obsluha nejspíše objevila vzácnou zbraň na poli nedaleko Chersonu. V jednom okamžiku se u stanice objevilo i přebíjecí vozidlo, a pak je na záběrech vidět i otáčení jejího radaru. Přesto se zdá, že nedokázal zachytit ani pozorovací ruský dron, natož pak samotný sebevražedný ZALA Lancet, který ho nakonec s největší pravděpodobností kompletně zničil.

Dron ZALA Lancet iZdroj fotografie: Nitrid niklu / Public Domain
Ruský sebevražedný dron ZALA Lancet

Útok se nejspíše odehrál stejně jako to je známo z mnoha videí od Ukrajinců; jakmile průzkumný dron objevil onu řídicí stanici, přivolala jeho obsluha útočný Lancet. Ten totiž sám o sobě jako průzkumný neslouží, vydrží totiž ve vzduchu jenom asi 40 minut a dosahuje rychlosti max. 110 km/h (při útoku až 300 km/h). Jeho větší verze disponuje hlavicí o hmotnosti kolem 3 kg, což je ke zničení návěsu, na němž je řídicí systém umístěn, naprosto dostatečné.

Ukrajina získala jen jeden systém

Systém Skyguard/Aspide vychází ze švýcarského řídícího systému Oerlikon Contraves Defense, a v původní verzi byl navržen, aby řídil palbu protiletadlových děl ráže 35 milimetrů. Později však došlo k jeho úpravě tak, aby dokázal řídit palbu odpalovacích systémů raket Sea Sparrow, a nakonec ho konsorcium MBDA upravili i pro odpalovací systém střel Aspide, které jsou nástupcem Sea Sparrow. Podle dostupných informací přitom měla Ukrajina získat z Itálie pouze jednu řídicí stanici, a k ní pravděpodobně 3 odpalovače.

Střely Aspide 2000 jsou krátkého až středního doletu, jejich dosah vychází na až 25 kilometrů, a létají rychlostí Mach 2,5. Cíl přitom ničí exploze hlavice o hmotnosti 32 kilogramů. Účinné by měly být proti letounům, vrtulníkům, řízeným střelám, a rovněž proti dronům, které však řídicí stanice v tomto případě neviděla. Odpalovací systém má 4 nebo 8 tubusů, a používány bývají nejen na zemi, montována jsou i na různá námořní plavidla.

Proč protivzdušný systém nezachytil drony v blízkosti?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články