Protiruský odboj přitvrzuje: Unikátní raketový sytém S-300VM SAM byl spatřen na Donbase. Cílit bude na ruský vzdušný prostor

Sovětské systémy z rodiny S-300 jsou schopny operační činnosti za nepříznivého počasí i intenzivního radiolokačního rušení za náročných bitevních podmínek.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jeden z ukrajinských raketových systémů protivzdušné obrany, odpalovací a radarové vozidlo S-300VM, s NATO označením Antey-2500, bylo spatřeno 12. června v Lysyčansku. V centru obklíčeného pásma, kde ukrajinské síly již několik týdnů odolávají palbě ruského dělostřelectva a tvrdým útokům nepřátelských obrněnců. Systémy S-300V patří k nejmodernějším raketám země-vzduch (SAM) ukrajinské armády a momentálně jsou velmi nedostatkovým zbožím. 

Napadení vzdušného prostoru Ruska

S-300V , respektive VM, jehož celé označení je S-300VM „Antey-2500” (rusky С-300ВМ Антеӣ-2500) a NATO mu přidělilo kód SA-23 Gladiator\Giant, je ruský protiraketový systém určený k likvidaci balistických raket krátkého až středního dosahu, řízených střel, aerodynamických cílů i letounů, a je údajně schopen zasáhnout i letící přesnou munici. Výrobcem je koncern Almaz-Antey. Systém je instalován na pásovém terénním vozidle MT-T, navrženém a postaveném firmou Charkov Morozov Machine Building Design Bureau.

Může fungovat samostatně, nebo může být součástí jiných kompletů PVO. Je vybaven pokročilými elektronickými systémy a novým velitelským stanovištěm 9S457ME. Disponuje samostatným zdrojem energie, navigačním systémem i průzkumným polohovým zařízením. Raketový systém může současně zasáhnout až 30 aerodynamických cílů a až 24 balistických cílů. Řízené střely lze odpalovat v intervalu 1,5 sekundy. Komplet Antey-2500 odpaluje několik typů střel, např. střely 9M83, které jsou v rámci NATO označovány jako SA-12A Gladiator.

Ty se vyznačují doletem přibližně 65 km. Dále odpaluje střely 9M82M3 (kód NATO SA-12B Giant), zasáhnou cíl na vzdálenost až 96 km, ale dle nejnovějších ruských údajů v materiálech určených zahraničním zájemcům se udává dostřel až 200 km. Nejnovější ruská verze S-300VM používá i nové střely 9A83M, resp. ME s dostřelem až 130 km. Zajímavým konstrukčním řešením je i skutečnost, že nabíjecí jednotka na stejném podvozku, označovaná jako 9A84M a převážející dvě střely 9A82M/ME, může rakety i odpalovat.

Komplety S-300 jsou špičkové systémy

Vícekanálový naváděcí radar, který je součástí celého kompletu, je označován jako 9S32ME. Operační dosah i přesnost systémů SAM jsou ovlivňovány různými faktory, ovšem pokud by byl ukrajinský systém vyzbrojen některou z výše uvedených střel a umístěn asi 80 km od ruských hranic v Lysyčansku, mohl by S-300V za optimálních podmínek zasáhnout ruské letouny ještě nad ruským územím. Což by poskytlo ukrajinským jednotkám enormní výhodu.

Kromě tohoto pokročilého systému provozují ukrajinské síly ještě známější a dostupnější raketové systémy protivzdušné obrany S-300P. Oba systémy byly nasazeny na přelomu 70. až 80. let, jejich operační koncept a schopnosti se však významně liší. Systém S-300P 8×8 sedí na platformě kolového vozidla a během operací využívá více vozidel jako součást jednoho většího celku.  

Naproti tomu komplet S-300V a VM TELAR pojme 4 rakety země-vzduch, s doprovodným nabíjecím vozidlem 6 raket, přičemž všechny výše zmíněné komponenty se nacházejí prakticky v jednom mobilním komplexu. Jedná se tedy o špičkový systém protivzdušné obrany, který dokáže zajistit jednotkám během pozemních operací širokosáhlou podporu. 

Ukrajinské síly ztrácejí pozice

Bohužel neexistuje žádný ověřitelný zdroj, který by pojednával o tom, kolik S-300V měla Ukrajina k dispozici na začátku války. Stejně jako nevíme, kolik jich bylo během konfliktu zničeno. Lze ovšem předpokládat, že ukrajinské síly mají ve výzbroji jen velmi omezené množství variant S-300V, které byly zjevně vytaženy ze skladů, kde byly uloženy zhruba v době po dokončení ruské anexe Krymu v roce 2014.  

Přesun systémů S-300V do oblasti poblíž okupovaného Severodoněcku a Lysyčanska, kde budou systémy s největší pravděpodobností na dostřel ruského dělostřelectva, je velice významný a zároveň riskantní krok. Právě ochota Ukrajiny riskovat tyto těžko nahraditelné raketové systémy však naznačuje, že strategie spočívající v napadání ruského vzdušného prostoru podél frontové linie funguje a kriticky ohrožuje postavení ruských sil v oblasti.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Systém S-300VM (Antey-2500) na armádní výstavě v roce 2011.

Nelze však opomenout fakt, že ukrajinské síly momentálně čelí ohromné ruské dělostřelecké přesile. Prioritou tak zůstává především obrana a upevnění vlastních pozic. Přesun S-300V do takto nebezpečné oblasti by tak dost dobře mohl být spíše zoufalým krokem, s pomocí něhož se Ukrajina snaží nahradit slibovanou, ale na mnoha místech stále chybějící západní techniku.  

Bitva o Severodoněck pokračuje i v těchto chvílích, přičemž podle informací dosáhla ruská strana v posledních dnech na určité nezanedbatelné územní zisky. Obě válčící strany momentálně rovněž pokračují v likvidaci mostů přes řeku Doněc. Ukrajinské síly s cílem zabránit ruským vojskům v postupu, ruské jednotky ve snaze uvěznit ukrajinské síly na východním břehu. Zdá se, že právě řeka Doněc jako velká vodní překážka pro postup vojenských jednotek obou stran se v příštích týdnech zařadí mezi nejdůležitější faktory, které rozhodnou o dalším průběhu války. 

Jak podle vás ukrajinské systémy S-300V ovlivní další vývoj bojů na Donbase?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Velké firmy začínají propouštět po tisících. Zaměstnanci se bojí, co přijde dál
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč se kočky bojí okurek: Jedna z teorií říká, že jim připomíná zvíře, které je jejich dávným nepřítelem
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Jak provést domácí klystýr: Kdy je to skutečně potřeba a za jakých okolností je lepší se mu vyhnout
adbz.cz
adbz.cz
Sušička bude sloužit až o 10 let déle: Čistit by se měly nejen filtry, ale i senzory vlhkosti