Za peníze z USA a Nizozemí Češi opraví a vylepší 90 tanků T-72B pro Ukrajinu. Co se na strojích vlastně může změnit?

Skladování vojenské techniky je ve světě běžné, ale má i svá úskalí. Sebelépe opečovávaný stroj nejde jen vytáhnout ze skladu a nastartovat.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

České zbrojní firmy, s největší pravděpodobností Excalibur Army z Czechoslovak Group, čeká více než dvoumiliardová zbrojní tanková zakázka. Spojené státy a Nizozemí mají zaplatit dodávku 90 tanků T-72B z Česka na Ukrajinu. Před tím, ale než se na bojiště dostanou, budou na nich zbrojní technici muset provést mnoho práce. Ukrajinci by tak měli dostat tanky, které budou v perfektním stavu a určitě budou mít mnohem lepší schopnosti než původní modely.

Jiná verze T-72 než jakou má armáda

První, co je třeba zdůraznit, je skutečnost, že nepůjde o tanky ze skladů české armády. Ta by jednak musela poslat většinu svých strojů, ale hlavně provozuje tanky T-72M1, což jsou stroje vyráběné licenčně v bývalém Československu. Naopak T-72B, kterých se zakázka týká, se v 80. letech začaly vyrábět v Sovětském svazu, případně byly jako model S vyváženy. Dá se proto předpokládat, že je zbrojní firma koupila, když je některá z armád vyřazovala.

Tanky ale rozhodně Ukrajinci nedostanou v takovém stavu, v jakém byly koupeny. První, co se na nich určitě provede, je renovace. Může se totiž jednat o stroje, které jsou i více než 30 let staré. Ty je proto nutné rozebrat a zkontrolovat. Kontrolují se různá těsnění či plasty, které mohly zpuchřet, elektroinstalace, namáhaná místa, případně se hledají strukturální vady. Generálkou projde motor, doplní se kapaliny, ošetří povrchy a mnoho dalšího. Práce se dá přirovnat k renovaci veterána tak, aby byl v perfektním stavu.

Ale kromě renovace, mají být stroje i modernizovány. I když nejsou žádné podrobnosti o tom jak, lze si udělat dobrý obrázek. Cena jednoho tanku má být kolem 23 milionů korun, před nedávnem se Češi Ukrajincům složili na tank Tomáš za 30 milionů. To byl stroj zrenovovaný a zmodernizovaný právě společností Excalibur Army podle požadavků Ukrajiny. Je pravděpodobné, že ze zahraničí hrazená modernizace bude podobná. A lze vycházet i z nabídky, kterou má společnost v katalogu.

Reaktivní pancíř či noční vidění

Na takto modernizovaných strojích bývá posílena ochrana a to především instalací reaktivního pancíře. Třeba tank Tomáš, zde se jednalo o model T-72M1, měl na trupu přimontováno téměř 200 schránek reaktivního pancíře. Ten zvyšuje hlavně ochranu proti zbraním s kumulativní hlavicí. Velmi často bývá modernizováno řízení palby, zaměřovače, instalován laserový dálkoměr nebo pasivní systémy nočního vidění, které usnadňují operace a střelbu v noci.

Pravděpodobně bude do tanku nainstalována i nová komunikace. Co se určitě nezmění, bude dělo s hladkým vývrtem ráže 125 milimetrů. Ty samé nebo podobné zbraně využívá Ukrajina na svých tancích a má pro ně tedy i dostatek munice. Otázkou zůstává, zda bude na tancích vyměněn motor. Může zůstat původní, ale česká firma nabízí i místo původního V-46 modernější V-84, který zlepšuje mobilitu stroje. Práce na tancích nebudou trvat dlouho, Ukrajina první dostane již v prosinci.

Jaké podle vás budou zmodernizované T-72 z Česka?

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články