Abrams ještě více smrtící. Dostane automatické nabíjení, vylepšenou ochranu a modernější systémy

Tanky jsou smrtelné stroje s velkou palebnou silou, jejichž důležitost snižují stále lepší protitankové zbraně. Problém možná vyřeší moderní technologie.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Americké tanky M1 Abrams jsou od začátku 90. let, kdy doslova zmasakrovaly irácké tankové divize, legendární. Jsou označovány jako jedny z nejlepších na světě. I přes to byly opakovaně modernizovány. Nyní General Dynamics přišel s takovou změnou, že to nejspíše ze stroje dělá úplně jiný, mnohem dokonalejší typ. Informace jsou o něm zatím omezené, ale je označován jako AbramsX.

Díky automatickému nabíjení zmizí nabíječ

Podle dostupných informací bude nejviditelnější změnou snížení počtu členů posádky ze čtyř na tři. Většina západních tanků, včetně Abramsů, má v posádce nabíječe. Ovšem nová varianta stoje má být vybavena automatickým nabíjením, a proto jde tento člen posádky odstranit. Automatické nabíjení mají hlavně tanky sovětských a ruských konstrukcí, ale je to zároveň jejich slabinou, protože munice je umístěna ve věži a korbě a v případě zásahu tanku často exploduje. To by však neměl být tento případ.

Zachováno zůstane dělo s hladkým vývrtem ráže 120 milimetrů. I když je samozřejmě otázka, zda se nebude jednat o delší variantu. Současné Abramsy totiž používají zbraň o délce 44 ráží. Ovšem jiné západní tanky, například nejnovější verze německých Leopard 2, mívají děla o délce 55 ráží. To přináší větší přesnost a často i lepší průraznost. Osazení silnější zbraně by vzhledem k rostoucí síle tankových pancířů dávalo smysl.

Podle všeho by tank měl obdržet i novou generaci optických zaměřovačů PASEO. Ty vyrábí francouzská společnost Safran Group. Jde o nejnovější generaci velmi dlouhého pozorovacího a útočného zaměřovače se 360stupňovým panoramatickým pohledem. Bude mít i nejmodernější chlazenou termokameru a integrovaný laserový dálkoměr s dosahem přes 7 kilometrů. Dělo by také mělo mít dvouosou stabilizaci, která se vypořádá i s jízdou ve velmi extrémním terénu.

Silná zbraň na věži tanku

Na věži tanku by měl být zabudován dálkově ovládaný zbraňový modul. Pravděpodobně se jedná o norský dálkově ovládaný RS6 RWS ráže 30×113 milimetrů. To by značně zvýšilo palebnou sílu, tato zbraň by byla snadno využitelná například pro boj s obrněnými vozy a bojovými vozidly pěchoty. Je zde možnost koaxiálního namontování lehkého kulometu a jedné střely Javelin, případně dvou raket Javelin, granátometu či jiných zbraní.

Změnit by se měl i pohonný systém, spotřeba tanku má klesnout na 50% současné. Možná je instalace nějakého případného pancéřování. S největší pravděpodobností by stroj měl být vybaven i izraelským systémem aktivní obrany Trophy. Ten dokáže detekovat a zneškodnit různé druhy střel a RPG granátů ještě před tím, než se vůbec dostanou k tanku. Na izraelských strojích se opakovaně osvědčil. Bližší specifikace AbramsuX by měly být známy na výstavě AUSA2022.

Jaké zlepšení schopností by měly mít nové tanky Abrams?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články