Nový německý tank KF51 Panther má být řešením otázek tankového vojska. Rheinmetall přichází se svou nabídkou právě včas

Válka na Ukrajině ukázala mnohé slabiny současných tanků. Ty se dají řešit nejen změnou strategie nasazení, ale je nutné protitankovým zbraním přizpůsobit konstrukci.

i Zdroj fotografie: Rheinmetall
                   

Německý zbrojní koncert Rheinmetall na letošním veletrhu Eurosatory v Paříži představil novinku, kterou v Evropě ještě řadu let nikdo nečekal. Je jím hlavní bitevní tank KF51 Panther, jenž v sobě integruje řadu poznatků z tankových bojů z uplynulých let. Stroj má bezkonkurenčně silné dělo, moderní vnitřní vybavení a i vysokou míru ochrany posádky. Přitom je to první hlavní bojový tank v historii vyvinutý jako celek ve firmě Rheinmetall.

Tank je lehčí než moderní MBT v NATO

Ačkoli má tank poskytovat vysokou ochranu, je překvapivě lehký. Základní bojová hmotnost je 59 tun, což je oproti zhruba 70 tunám u tanků používaných v NATO velká změna. Umožnila by snazší manipulaci i přepravu, neboť tank může být bez úpravy přepravován na standardních plošinových vagónech. Stroj by například mohl vjet i na řadu mostů, kam nejnovější Leopard 2 nebo Abrams kvůli vysoké hmotnosti nesmí. Zachována je i vysoká mobilita, tank pohání osvědčený agregát z Leopardu 2, s nímž má dojezd na vnitřní nádrže 500 km.

Nízká hmotnost podle Rheinmetallu nebude znamenat nižší ochranu – naopak. O tu se má starat kombinace tří prvků, kterými je vysoce kvalitní kompozitní pancíř, reaktivní pancéřování a systém aktivní ochrany. Hlavně ten je v souvislosti s válkou na Ukrajině a s velkou zranitelností konzervativně konstruovaných ruských tanků při použití moderních přenosných zbraní jako Javelin velmi aktuální. Panther má být schopen poskytovat ochranu i svrchu, kudy právě tyto zbraně na současné tanky útočí.

Útoku shora se má ubránit díky systému Rheinmetall TAPS (Top Attack Protection System). Systém ROSY schopný okamžitého „zadýmování“ tanku je vkomponován jako součást systému pro přežití. Výjimečnou funkcí přežití je nepochybně aktivní ochrana KE, která zvyšuje úroveň ochrany bez navýšení hmotnosti tanku. Velmi specifickým obranným systémem je také systém určený k obraně proti elektronickému útoku na systémy tanku, podle výrobce je Panther v tomto směru plně kyberneticky odolný.

Jedinečná má být i hlavní zbraň tanku, kterou je kanón s hladkým vývrtem ráže 130 milimetrů. Firma na jeho vývoji pracuje již několik let hlavně kvůli ruskému tanku Armata. Dělo má mít o 50 procent větší dostřel a díky vysoké úsťové rychlosti jeho granátů mnohem větší průbojnost než současné zbraně ráže 120 milimetrů. Tank je vybaven automatickým nabíjením, má tedy jen tři členy posádky, i když do něj lze umístit i čtvrtého specialistu.

Integrovaný odpalovač sebevražedných dronů

Veškeré řízení a ovládání tanku, zaměřování, střelba, elektronická komunikace atd., je s využitím principu „steer-by-wire“, známější z letectví jako „fly by wire“. Díky velmi sofistikovanému elektronickému a IT vybavení s prvky AI je možné, aby z každého postu v tanku každý člen osádky ovládal jakoukoli funkci tanku včetně jeho řízení a střelby. Každá pracovní stanice může předávat a přebírat úkoly a role od ostatních bez omezení funkčnosti. 

Vyzbrojen je i kulometem ráže 12,7 milimetrů v dálkově ovládané zbraňové stanici na věži tanku, který lze použít i proti dronům. Jednou z integrovaných schopností tanku je odpalování tzv. loudavé munice HERO 120, což je možné ze speciálního odpalovacího zařízení výklopného z věže. Podle zveřejněných fotografií se zdá, že má čtyři odpalovací tubusy. HERO 120 je vlastně sebevražedný dron podobný známějším Switchblade.

Má být schopen vydržet ve vzduchu až jednu hodinu a jeho dosah je minimálně 60 kilometrů. Dron disponuje 4,5 kilogramu těžkou hlavicí. Tento systém by posádce umožnil útočit na cíle ve velké vzdálenosti, ale i vykonávat průzkum. Do odpalovače by jistě bylo možné umístit i specializované průzkumné drony. Tank je plně digitalizovaný. Všechny zbraně jsou napojeny na moderní řízení palby.

To posádce umožňuje velmi rychlou možnost reakce a zároveň velmi přesné zásahy. Stroj je vybaven digitalizovanou platformou NGVA. Ta díky své otevřené architektuře umožňuje integraci různých druhů senzorů a dalších prvků, a to i těch budoucích. Zároveň je on-line propojen s dalšími jednotkami na bojišti, což zaručuje mnohem lepší komunikaci a situační povědomí.

Budoucí vizí je tank bez posádky

Již v současnosti firma připouští, že tank by se mohl do budoucna ještě změnit. Má mít modulární koncepci, kterou si výrobce vyzkoušel na svém obrněném transportéru LYNX a která by měla umožnila jeho snazší modernizace a integraci nových systémů. Rheinmetall dokonce udává, že míra automatizace by mohla po malých úpravách hlavně software systému z Panthera udělat dálkově řiditelný dron na pásech, jenž by na bojišti dokázal operovat ve všech úlohách MBT.

Vzhledem k tomu, že ovládání věže a zbraní je k dispozici i na pracovních stanicích v podvozkové části, budoucí plánované modernizace zcela jistě nabídnou i bezposádkové věže, nejen dálkově ovládané Panthery. Otázkou zůstává, jak se koncernu s novým tankem podaří oslovit zákazníky. Zdá se, že míří na německý trh, i když Německo spolu s Francií pracuje na projektu evropského bitevního tanku.

Hlavně kvůli potřebě mít nové tanky brzy a dostatečně kvalitní a chráněné, jak ukazuje současný konflikt na Ukrajině, se mohou i pro tento tank otevřít mnohé trhy, protože řada států zvyšuje výdaje na obranu. A to nejen v Evropě, ale třeba i v Asii. Rheinmetall se navíc netají otevřeností pro spolupráci na projektu, tedy nejspíše výrobě nebo její části v zemi, která bude mít o tanky zájem.

Měla by česká armáda koupit Leopard 2, nebo spíše uvažovat o novém Pantherovi?

Zdroj: Rheinmetall, TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články