Video-test ukazuje, kolik za sebou postavených 300kg ocelových trezorů dokáže prostřelit tank M4 Sherman z 2. světové války

Ačkoliv je 300kilogramový ocelový trezor poměrně masivní, ani starému tanku M4 Sherman z 2. světové války neodolá. Test zachycuje střelu vs. 10 takových trezorů.

Americký tank M4A3 Sherman i Zdroj fotografie: Uživatel BonesBrigade / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Masivní trezory o hmotností přes 300 kilogramů se zdají být téměř neproniknutelné – ostatně mají zlodějům zabránit zlodějům ve zcizení peněz a cenností, případně zabránit jejich zničení při požáru, protože jsou schopny odolat ohni. YouTubeři z týmu Destruction ranch se nicméně rozhodli otestovat, kolik takových trezorů prostřelí americký tank M4 Sherman z druhé světové války. No, výsledek může překvapit, nebo spíše zklamat.

Stěna trezoru není jenom ocel

Samotné trezory na videu se zdají být velice masivní, jejich stěny mohou mít ostatně tloušťku více než 10 cm. Nejedná se ovšem o 100% ocel, ta je pouze na povrchu, zatímco stěny jsou vyplněny jakousi keramikou nebo podobnou výplní, takže nelze očekávat, že se bude trezor chovat podobně jako pancíř tanku – naopak je pochopitelné, že odolá mnohem méně.

Dělo ráže 76 milimetrů na tanku M4 Sherman iZdroj fotografie: Uživatel caesol / Creative Commons / CC BY-SA
Dělo ráže 76 milimetrů tanku M4 Sherman

YouTubeři měli k dispozici tank M4 Sherman z roku 1944, který byl již vyzbrojen silnějším dělem ráže 76 milimetrů. Nebyla to ovšem zrovna nejlepší zbraň, i tento silnější kanón s delší hlavní měl oproti původnímu problém poradit si s pancířem německého tanku Panzerkampfwagen V Panther, který byl reakcí na sovětský T-34. YouTubeři do něj přitom nabili náboj s ocelovým projektilem určený k prorážení nepřátelských pancířů, jehož hmotnost je 8 kg.

Tankový projektil zvládne několik trezorů

Z videa je patrné, že první rána příliš nevyšla – projektil se odchýlil a proletěl pouze dvěma trezory, načež třetí už jenom škrtnul, a dále pokračoval mimo. Test byl proto zopakován, ale tentokrát už lépe. Výstřel byl natáčen i na vysokorychlostní kamery, díky čemuž je možné pozorovat, jak projektil zasáhl a proletěl skrze několik trezorů. Na konci vypadal téměř nepoškozený.

Tank M4 Sherman prorazil celkem 5 trezorů, ale u šestého už jenom narazil do dveří a značně je prohnul; dovnitř se však nedostal. Tvar průstřelů jednotlivých trezorů naznačuje, že musel při jejich prorážení měnit polohu, protože jsou díry vždy jinak velké a nakloněné. Otázkou je, jak by si s trezory poradil nějaký modernější tank, třeba takový M1 Abrams. Jeho dělo má ráži 120 mm, je tedy podstatně silnější. Navíc má kinetické projektily z ochuzeného uranu, které létají mnohem rychleji a zvládají provrtat i silnější pancíř než děla z 2. světové války (logicky).

Střelba tanku M4 Sherman do trezorů

Jaký tank z 2. světové války by prorazil všechny trezory?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články