Video: ruský tank může ustát i dva silné „učebnicové“ útoky

Ačkoliv jsou některé zbraně proti tankům velmi účinné, neznamená to vždy úplné zničení. Zejména ruské reaktivní pancéřování snese i dva zásahy po sobě.

Tank T-72B s reaktivním pancéřováním Kontant-1 i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Během více než 15 měsíců trvajících bojů na Ukrajině zničili vojáci na obou stranách tisíce tanků, ale přesný počet není znám a nejspíše ani nikdy nebude (možná na konci konfliktu). Přesto je i ze záběrů ze sociálních sítích jasné, že největší hrozbu představují pro tanky drony (tedy kromě dělostřelectva) a protitankové střely odpalované pěchotou. To ale neznamená, že co zásah, to zničený tank, mnohé pokusy vyjdou z různých důvodů naprázdno.

Tank s ochrannou mříží nad věží

Video pod tímto článkem ukazuje boj jednoho z ruských tanků a útok nepřítele na něj. Není jasné, o jaký tank se jedná, podle tvaru děla může jít o T-72, T-80 nebo T-90, protože ty disponují jednotně ráží 125 milimetrů; naopak se ale nejedná o starší tank T-62 nebo T-55 s mnohem slabším pancířem a dělem, než jaké mají předchozí zmíněné typy. Na záběrech je viditelné, že má tank i mříž nainstalovanou nad věží – to proto, aby dokázal odolávat i střelám FGM-148 Javelin útočícím seshora; ale jak se nejednou ukázalo, rošty jsou proti nim neúčinné.

O první útok na tank se pokusil ukrajinský kamikadze dron postavený z civilního stroje, dle všeho byl vybaven hlavicí z RPG-7. Ta dokáže prorazit pancíř o síle 400 až 500 milimetrů RHAe a teoreticky by mohla tank zničit, ale záleželo by, do kterého místa by jej zasáhla. Shora operátor dronu útočit nemohl, protože ačkoliv rošt nezastaví střelu Javelin, proti dronům s velkou pravděpodobností stačí. Zvolil si tak předek tanku a nejspíše mířil na citlivý prostor mezi věží a podvozkem (tak je to ostatně i učeno, přičemž existuje řada záznamů, kdy ke zničení jiných tanků došlo), ale neuspěl a obrněnec pokračoval v boji a nadále střílel na ukrajinské pozice.

Reaktivní pancíř fungoval, jak měl

Výhodou většiny dnešních ruských tanků je poměrně kvalitní reaktivní pancéřování, které zásadně zvyšuje jejich ochranu proti kumulativním (a u modernějších typů i proti kinetickým) hlavicím. Proti těm z RPG-7 je tato ochrana neobyčejně účinná, a to i v případě, že by na tanku byla jenom první generace ERA, v Rusku označovaná jako Kontakt-1. Už samotná přední část tanku navíc patří k těm nejlépe chráněným místům.

Po vystřelení několika ran z děla (není jasné, na jaký cíl vlastně tank mířil) schytal obrněnec další zásah, ale v tomto případě nejspíše ze strany. Jelikož šlo o útok mimo záběr kamery, není jasné, zda byl z protitankové střely, anebo z dalšího dronu. Ani ten ale tank nezničil, i když jeho osádka přestala střílet a dala se kvapně na ústup. Je tedy možné, že stroj utrpěl nějaké poškození, ale vzhledem k tomu, že se mohl stále pohybovat, pravděpodobně půjde opravit.

Útoky na ruský tank v bitvě

Jak nejlépe zasáhnout tank, aby byl zničen?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články