Poctivý kus sovětského dědictví, tank T-55, slouží jako základ pro těžce obrněný izraelský transportér Achzarit; má tak rychlost i prostupnost

Když Izrael potřeboval velmi odolné transportéry na přepravu mužstva a doprovod tanků, rozhodl se zužitkovat zásoby starých tanků T-55. Výsledek je víc než obstojný.

Izraelský těžký obrněný transportér Achzarit i Zdroj fotografie: Izraelské obranné síly / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když na začátku 80. let 20. století vypukl konflikt mezi Libanonem a Izraelem, armáda židovského státu zjistila, že jsou její obrněné transportéry ohrožovány pěšáky s protitankovými střelami. Třeba používány M113 amerického původu byl vybavený pouze hliníkovým pancířem, který nedokázal takovým zbraním odolat, takže vyvstala nutnost zajistit těžké transportéry s velmi silným pancířem. Jako základ řešení posloužily staré sovětské tanky T-55, z nichž se po rozsáhlé rekonstrukci staly odolné transportéry nazývané Achzarit.

Tanky Izrael ukořistil při válkách se sousedy

Izrael měl v 80. letech 20. století zásobu asi 500 tanků T-55 sovětské konstrukce, a některé z nich zařadil do výzbroje, zatímco další měl ve skladech. Šlo o kořist z bývalých válek s okolními státy, kdy Izraelci ukořistěné zbraně nevyhazovali, ale naopak je často využívali. V 80. letech 20. století ale byly tanky T-55 již zastaralé, a země navíc vyráběla své mnohem modernější stroje Merkava. Alespoň tankový podvozek, byť starý, však po úpravách sloužit mohl.

Konstruktéři z tanku odstranili věž s dělem a nainstalovali nový kompaktnější, ale silnější, motor, čímž vznikl v zadní části vozidla volný prostor. Na pravé straně stroje tak mohl být vybudovaný jakýsi tunel, skrze který mohli vojáci výsadku vystupovat a nastupovat. Končil přitom rampou a speciálními dveřmi, při jejichž otevření se zvedla i střecha, což pohyb ještě usnadnilo.

Obrněný transportér Achzarit iZdroj fotografie: Uživatel gkirok / Creative Commons / CC BY-SA
Izraelský obrněný transportér Achzarit

Velkou pozornost pak věnovali autoři projektu silné ochrany vozidla. Na tankový pancíř bylo namontováno zesílení, a především reaktivní pancéřování, což dělá vozidlo neobyčejně odolným. Původní tank T-55 měl hmotnost 36,6 tun, a po sundání věže 27 tun. Výsledná hmotnost Achzaritu je však vyšší, a to plných 44 tun. Většinu nárůstu má na svědomí právě zesílení ochrany. Ty by měla odolat střelám s kumulativní hlavicí ráže 125 milimetrů.

Uvnitř je místo pro 7 vojáků

Vozidlo Achzarit má délku 6,3 metrů a jeho šířka je 3,6 metrů, výška pak pouhé 2 metry – nízká silueta dává velkou výhodu, protože je mnohem těžší vozidlo zasáhnout. Osádku stroje tvoří pouze 3 vojáci a do jeho vnitřku se vejde sedmičlenný výsadek. Transportér se dokáže pohybovat rychlostí až 55 km/h, některé zdroje však uvádí dokonce 65 km/h, a jeho dojezd na plnou nádrž činí 500 kilometrů. Obstojně by měl zvládat i náročný terén.

Transportér je většinou vyzbrojený trojicí kulometů, používány jsou jak zbraně ráže 7,62 milimetrů, tak těžké kulomety ráže 12,7 milimetrů. Stroj existoval v různých verzích a se speciálními úpravami, například pro boj ve městě nebo jako ambulance. V současné době slouží v izraelské armádě asi 100 Achzaritů, další byly poslány do výslužby. Izraelská armáda totiž disponuje novým těžkým transportérem Namer na podvozku tanku Merkava Mk.4.

Izraelský transportér Achzarit

Mohl Izrael využít staré tanky T-55 lépe?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články